abide ve anıt arasındaki fark nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Wish tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Anlam olarak ikisi de aynı anlamdadır. Ancak Abide Osmanlıca bir kelime iken Anıt Öztürkçe bir kelimedir. Abide ve anıtın kelime olarak ortak anlamı ise;

  Önemli bir olayın veya büyük bir kişinin gelecek kuşaklarca tarih boyunca anılması için yapılan, göze çarpacak büyüklükte, sembol niteliğinde yapıdır.
    2. Abide (Anıt) Nedir?
  Büyük ve önemli bir olayı gelecek kuşaklara anlatmak için meydana getirilen, göze görülecek büyüklükte, simge niteliğinde yapı.
  Arapça abid kalan teriminden gelen abide arapçada put, tapılan yontu anlamında kullanılmasına rağmen biz Türkçede 20. yy başlarından itibaren Fransızca "monument" karşılığı olarak kullandık.

  Ülkemizdeki Ünlü Abideler (Anıtlar)
  1 - Anıtkabir
  2 - Çanakkale Şehitler Abidesi
  3 - Samsunda Ataütrk Onur Anıtı

  Dünyadaki Ünlü Abideler (Anıtlar)
  1 - Özgürlük Anıtı, New York
  2 - Kurtarıcı İsa (Christo Redentor) , Rio de Janeiro
  3 - Washington Monument, Washington D.C.


  Anıt Nedir ? (Detay)

  Anıt, önemli bir olayın veya büyük bir kişinin gelecek kuşaklarca tarih boyunca anılması için yapılan, göze çarpacak büyüklükte, sembol niteliğinde yapı, olarak tanımlanmaktadır.

  Anıtlar, genellikle heykel ya da çeşitli biçimlerdeki yapılar olabildiği gibi, ağaç da anıt olarak kabul edilmektedir. Anıtın amacı, bir kişinin, olayın ya da tarihsel bir dönemin anısını canlı tutmaktır. Tarihteki en önemi anıt örnekleri Mısır piramitleridir. Bir tür anıtmezar olan piramitler, çok eski zamanda yaşamış ve oraya gömülmüş olan firavunların (kralların) anılarını yaşatmak amacıyla yapılmışlardır. Zafer takları da tarihteki önemli anıt örneğidir. Roma'daki büyük zafer takları Romalı generallerin, Paris'teki ünlü Zafer Takı Napolyon ordularının savaşta kazandıkları zaferlerin anısına dikilmiştir. Londra'da Whitehall'daki Kenotaf da (boş lahit) en ünlü savaş anıtlarından biridir.