Abdülvahit Küzecioğlu Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 30 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdulvahit Kuzecioğlu Kimdir
  Abdülvahit Küzecioğlu Hakkında Bilgi,
  Abdülvahit Küzecioğlu Hayatı


  Abdülvahit Küzecioğlu Biyografisi; Abdülvahit Küzecioğlu,1924 yılında Kerkükte doğdu.Abdülvahit Küzecioğlu Küçük yaşlarda babasından ve çevresinin çok değerli usta sanatçılarından pek çok hoyrat ve türkü öğrendi. Makam ve hoyrat okuma usullerini belledi.

  Abdülvahit Küzecioğlu Henüz yirmili yaşlarda, Irak Petrol Şirketi tarafından bir mesleki eğitim kursuna katılmak üzere İngiltereye gönderilen Küzecioğlu, Londrada BBCnin Türkçe servisi için okuduğu hoyrat ve türkülerle Ortadoğu, Kafkas çevresi başta olmak üzere, özellikle Türkiye, Azerbaycan, Irak ve İran civarında büyük şöhret kazandı. Üstad Cemil Beşirin kemanı eşliğinde doldurduğu plaklarla geniş halk kitlelerine ulaştı.

  Abdülvahit Küzecioğlu 1956 yılında Türkiyeye yaptığı bir gezi sırasında, İstanbul Radyosunda Kerkük hoyrat ve türkülerinden oluşan bantlar doldurdu. Üstad Nida Tüfekçi, kendisinden en çok eser derleyen kişi oldu.

  Ülkemizde, hoyrat geleneğinin tanınmasında, geniş kitlelere ulaşmasında ve yeni nesillerce bilinmesinde Abdülvahit Küzecioğlunun büyük emekleri var: Beşiri, Muçula, Muhalif, Yolcu, Ömergele, Nobatçı, Matarı, İskenderi, Delli Heseni ve Mazan Hoyratlarını yorumlayışı benzersizdi. Kerkük Divanı, Gazeller ve hemen herkesin belleğine kazınan pek çok türkü onun sesinden ilk kez yayıldı.

  A. Küzecioğlu, hoyratların ve Kerkük türkülerinin önemli bir kaynağı ve yorumcu; Türkmen sanatına gönül veren dinleyicilerin ve sanatçıların yetişmesini sağlayan bir yol gösterici idi. Abdurrahman Kızılay da onun yetiştirdiği çıraklardan biri idi.

  Abdülvahit Küzecioğlu Sesi, yorumu ve yetiştiği coğrafyanın kültürüne dayanan müzik birikimiyle, hafızalardaki yerini uzun yıllar koruyacak bir müzik elçisidir.

  Kerkük ve çevresi Türkmen Müzik geleneğinin -özellikle de hoyrat, divan, gazel, tenzile ve türkülerin- önemli yorumcusu ve kaynak kişisi Abdülvahit Küzecioğlu, 29 Haziran 2007de, saat 22.30 civarında Kerkükte öldü. 30 Haziranda Kerkükte toprağa verildi.

  Türkiyeye 1950li yıllarda gelerek, çok sayıda Kerkük türküsünü TRT repertuarına kazandıran, plaklar dolduran ve toplum belleğine taşıyan Abdülvahit Küzecioğlu, 83 yaşındaydı.

  [​IMG]