Abdullah-I İlahi Kimdir, Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 29 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Abdullah-I İlahi Kimdir,
  Abdullah-I İlahi Hakkında Bilgi
  Abdullah-I İlahi Biyografisi

  Abdullah-I İlahi Kimdir, Hakkında Bilgi

  Abdullah-I İlahi Anadoluda yetişen evliyânın büyüklerindendir. İsmi, Abdullahdır. Molla İlâhî, Şeyh-i Simâvî lakablarıyla tanındı. O zamanki adıyla Germiyan vilâyetinin (Kütahya) Simav kasabasında doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. 1490 (H. 896) târihinde Rumeli Vardar Yenicesinde vefât etti. Kabr-i şerifi oradadır.
  Abdullah-I İlahi Evliyâ Çelebi, seyahatnamesinde Molla İlahînin dîne hizmetlerinden ve kabrinin ziyaret edildiğinden bahsetmektedir.

  Abdullah-I İlahi İlk tahsîlini doğduğu yerde yaptı sonra ilim ve irfan merkezi İstanbula giderek Zeyrek Medresesine kaydoldu. Aklî ve naklî ilimlerde yükseldi. Zamanın en meşhur âlimlerinden olan ders okuduğu hocası Alâaddîn Tûsî ile birlikte İrana gitti. Kirmanda hocasının derslerine devam etti. Bundan sonra Semerkanda gidip zamanın mürşîd-i kâmili ve evliyânın büyüğü, Ubeydullah-ı Ahrar hazretlerine talebe olup sohbetlerine kavuştu. Ondan feyz alıp, tasavvufda yetişti. İcazet aldıktan sonra hocasının işareti ile Buhârâya geçip Şâh-ı Nakşibend hazretlerinin kabrini ziyaret ederek bir seneye yakın ibâdet ve tefekkürle meşgul oldu. Böylece Nakşibend hazretlerinin rûhâniyetlerinden de feyz alıp, olgunluğa erişti. Öyle ki, Behâeddin-i Buhârî (r. aleyh) kabrinden çıkıp ona gözükür, o da hâlini, rüyalarını anlatır, tâbirini dinlerdi.