Abdullah Gül'den Google'a sansür açıklaması

'Haberler' forumunda ZORBEY tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Cumhurbaşkanı Gül'le görüşen Google'ın patronu Eric Schmidt, sansür hakkında ne yanıtlar aldı
  [​IMG]
  Google'ın başındaki isim Eric Schmidt bildiğiniz üzre, internet yasaklarının konuşulduğu şu sıralar Türkiye'ye geldi. Ziyaretinin 2. gününde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Schmidt, internet kısıtlamaları hakkında Gül'le konuştu.

  İnternette kısıtlamanın olmaması gerektiğini ancak ailenin de korunması gerektiğini belirten Gül, sistemin kendi önlemlerini kendisinin alması gerektiğini aksi halde devletin aldığı önlemlerin sistemler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internete yasak konulmamasını isteyen Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt’e, "Bu bir yasak değil, aileleri korumak adına yapılan bir uygulama.’’ dedi. Gül, zararlı yayınlara karşı aileleri korumak için 22 Ağustos’ta başlayacak 'internette filtre' uygulamasının internet özgürlüğünü kısıtlama anlamına gelmeyeceğini söyledi.

  Basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede, Schmidt’in, Gül’e internete her hangi bir kısıtlama ve yasaklama getirilmesine karşı olduklarını dile getirdiği öğrenildi.

  Gül’ün ise Schmidt'e, Bu kısıtlama değil, internete çok büyük önem veriyoruz. İnternet özgürlüğünü önemsiyoruz. Ancak toplumu ayakta tutan Aile’yi de önemsemeliyiz. Aileleri korumak adına bu yapılıyor. İnternetin zararlarından aile yaşamının korunması adına bu tür önlemler alınmakta." dediği öğrenildi.

  Gül’ün görüşmede; "İnternetin önemi herkesin malumu, Mısır, Tunus gibi ülkelerde yaşananlarda internetin çok büyük payı oldu. İnternet özgürlüğü çok önemli, toplumsal değişimin öncüsü; aileleri zararlı yayınlardan korumaya çalışmak interneti kısıtlama anlamı taşımıyor." diyerek internet özgürlüğünden yana olduklarını söylediği öğrenildi.