Abdulkadir-i Geylani kimdir kısaca?

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 2 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kadirilik, Abdulkadir-i Geylani'ye nispet olunan tasavvufi bir yorumdur. Abdulkadir-i Geylani Hazar Denizi'nin güneybatısındaki Gilan eyalet merkezine bağlı Neyf köyünde doğdu. Henüz küçük yaşta iken babasını kaybeden Abdulkadir, annesi ve dedesinin himayesinde büyüdü. 18 yaşında Bağdat'a gitti. Orada dönemin ileri gelen bilginlerinden hadis, fıkıh ve edebiyat gibi ilimleri okudu. Hocasının kendisine tahsis ettiği medresede hadis, tefsir, Kur'an, fıkıh ve Gramer gibi ilimleri okuttu ve vaaz vermeye başladı. Abdulkadir-i Geylani 1166 yılında Bağdat'ta vefat etmiştir.
    Abdulkadir-i Geylani'nin tasavvuf anlayışı Kur'an ve sünnete dayanır. Fas'tan Endonezya'ya kadr çok sayıda mensubu bulunan Kadiriliğin pek çok kolu vardır. Kadrilik Anadlu'ya XV. yüzyılda Hacı Bayram Veli'nin öğrencisi Eşrefoğlu Rumi aracılığıyla gelmiştir.
    Kadiriliğin beş temel kuralı vardır: Himmeti yüceltmek, haramdn sakınmak, hizmeti güzelleştirmek, azmi arttırmak ve nimete saygı göstermek. Himmetini yükseltenin derecesi yükselir. Haramlardan sakınanı Allah korur. Hizmeti güzelleştirenin keramet sahibi olması icap eder. Azmini artıranın hidayeti sürekli olur. Nimete saygı gösteren ona şükreder, şükredenin de nimeti artar.