Abdülezel Paşa

'Biyografi' forumunda Meryem tarafından 24 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdülezel Paşa
  Abdülezel Paşa kimdir
  Abdülezel Paşa hayatı


  Abdülezel Paşa

  [​IMG]


  Abdülezel Paşa 1827 Hadim Konya doğmuş - 1897 'da 26. savaşı olan Osmanlı-Yunan savaşında şehit olmuştur.

  II. Abdülhamîd Hanın kumandanlarındandır.

  Abdülezel Paşa küçük yaşlarda hâfız olmuş ve Anadolu terbiyesi ile yetişmiş kıymetli bir şahsiyettir.

  Orduya, onaltı yaşında er olarak katılmış bulunmasına rağmen üstün gayret ve liyâkati sebebiyle paşalığa kadar yükselmiştir.

  Abdülezel Paşa, Kırım muhârebesinde, Karadağ ve Girit isyanlarının bastırılmasında büyük gayretleri olmuş ve Plevne müdâfasında da Gâzî Osman Paşanın en yakın silah arkadaşı olarak destani kahramanlıklar göstermiştir. II. Abdülhamîd Han, onun bu gayretlerinden ziyâdesiyle memnûn kalarak göğsüne kendi eliyle kahramanlık nişânı olan Plevne madalyası takmıştır.

  Ömrü, cenk meydanlarında sergilediği gayret, fedâkârlık, yiğitlik tablolarıyla doludur.Bilhassa Paşanın yetmiş yaşlarında ak sakallı bir pîr olarak katıldığı yirmialtıncı ve son gazâsı olan Osmanlı-Yunan harbinde şehîdlikle noktalanan kahramanlık ve cesaret dolu mücâdelesi, başlıbaşına bir destandır.

  Daha sonra Sultan Abdülhamîd Han da, onun dîn, devlet ve millet hizmeti yolunda samîmiyetle gerçekleştirdiği büyük başarılar, eşsiz gayret ve fedâkârlıklara bir vefâ borcu unutulmayıp dâimâ hayır ve duâlarla yâdına vesîle olması için kabrine güzel bir türbe yaptırdı.

  Abdülezel Paşa gâyet cesûr ve tecrübeli bir kumandan olan Paşa, dînin emir ve yasaklarına son derece riâyetkâr, sâlih bir kimse olarak yaşamıştır. O, hâfızı olduğu Kurân-ı Kerîmi çokça okur, devamlı hatm-i şerîf indirirdi.