Abdül Fettah Rauf Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdül Fettah Rauf Kimdir,
  Abdül Fettah Rauf Biyografisi
  Abdül Fettah Rauf Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

  Abdül Fettah Rauf Şair Makedonya Türk Edebiyatı

  Abdül Fettah Rauf 1910 yılında Üsküpte doğdu. İyi bir medrese öğrenimi gördü. Öğreniminin sonunda müderrisliğe yükseldi. İki dünya savaşı arasında Makedonya Türklerinin yetiştirebildiği, sayıları çok az olan aydın ve ulemadandır.

  Abdül Fettah Rauf İnançlarından taviz vermeye yanaşmadığından, 1945 yılında yeni kurulan Yugoslavya rejiminin gazabına uğradı. Dini liderlikle suçlanıp yargılandı. Hapse atıldığı sırada illegal “Yücel Teşkilatı da ortaya çıkarılmıştı. “Yücel Teşkilatı içinde çalıştığına dair herhangi bir bulgu yoktur. Her nasıl olursa olsun, asıl amaç, Makedonya Türkleri arasında liderliğe yükselebilecek saygın kişilerin susturulması, bununla da halkın tamamen sindirilmesiydi. 1956 yılma kadar hapis yattı. Bir yıl da Bosna Hersekte bulunan Doboyda “taş kırmaya gönderildi. Hapiste geçirdiği yıllar sağlığını bozmuş, onu bedenen çöktürmüştü. Hapisten çıkışından sonra da, sadece şekil değiştiren eziyetten yakayı kurtaramadı. Uzun zaman işsiz kaldı. Müezzinlik yapmasına bile izin verilmeyip mağdur edildi. Hayatının son yıllarında, Makedonya Devlet Arşivinde işe alındı. 1963 yılında vefat etti.

  Abdül Fettah Rauf İki dünya savaşı arasında başlayan şiir çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. Hapishanede geçirdiği yıllarda bile şiiri terk etmedi. Hapisteyken kaleme aldığı seksen bin kadar mısraı, ele geçirilip başına başka dertler açmasın diye, dostları tarafından imha edilip yakılmıştır. Türlü şahısların elinde kalmış üç yüz bin civarında mısrası bulunduğu söylenmektedir.

  Dini, milli ve sosyal konulara ağırlık veren Abdül Fettah Raufun şiirlerinin büyük bir kısmını, ölümünden hemen sonra, öğrencilerinden Kemal Aruçi Vrapçişteye götürmüştür. Kimi örnekleri Üsküpte yayımlanmakta olan “El Hilal dergisinde yayınlanmıştır. Şiirleri, şu ana kadar kitap haline getirilememiştir.