Abdest Nasıl Alınır Resimsiz

'Dini Bilgiler' forumunda Violet tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdest Nasıl Alınır Resimsiz,  Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. Mümkünse kıbleye karşı dönülür. "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir ve "Eûzü billâhimineşşeytanirracîm, bismillâhirrahmanirrahim" okunur.

  Sonra sırasıyla:

  Eller bileklere kadar üç kere yıkanır, parmaklarda yüzük varsa oynatılır ve yüzüğün altının yıkanması sağlanır.

  Bundan sonra sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında güzelce çalkalanır. Sonra yine sağ avuca ayrı ayrı su alınarak buruna üç kere su çekilir ve sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

  Sonra yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Bundan sonra evvela sağ kol üç defa dirseklerle beraber, sonra da sol kol yine üç defa dirseklerle beraber yıkanır.

  Bundan sonra eller yeni bir su ile ıslatılır, sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak meshedilir. Sonra eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı: sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi,baş parmağı ile de kulağın dışı meshedilir. Ellerin geriye kalan üçer parmağının dışı ile de boynun arkası meshedilir.

  Bundan sonra evvelâ sağ ayak, sonra sol ayak topuklarla beraber üçer defa yıkanır. Ayaklar yıkanırken: Sağ ayağın küçük parmağından, sıra ile büyük parmağa doğru, sol ayağın büyük parmağından da sıra ile küçük parmağa doğru yıkamak uygun olur. Ayaklar yıkanırken parmak aralarının iyice temizlenmesine dikkat edilir.

  Abdest bitince kıbleye karşı Kelime-i Şehadet okunur. Farzları, sünnetleri ve adabı yerine getirilerek alınan eksiksiz bir abdest böyle olur. Abdest alınırken okunan dualar vardır. Bunların okunması çok güzeldir. Okunmasa da abdest tamamdır.
   


Similar Threads: Abdest Nasıl
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Adet bitiminden sonra abdest nasıl alınır 11 Mart 2014
Dini Bilgiler Kuranda Abdest Nasıl Anlatılmaktadır 23 Aralık 2012
Dini Bilgiler Gusül Abdesti Niyeti Nasıl Edilir 2 Ağustos 2012
Dini Bilgiler Gusül Abdesti Nasıl Alınır Şafiler İçin 1 Ağustos 2012
Dini Bilgiler Gusül Abdesti Nasıl Alınır Tam Anlatım 1 Ağustos 2012