Abdest Hangi Elle Alınır

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdest Hangi Elle Alınır

  SÜNNETE UYGUN ABDEST ALINIŞI

  Önce "Bismillahir-rahmanir-rahıym" diyerek besmele çekilir.

  "Niyet ettim abdest almaya" diye niyet edilir. Sağ elle musluk açılır. İki el güzelce yıkanır. Parmak araları hilallenir. Yani üstten bir elin parmakları ile diğerinin parmak araları yıkanır.

  Sol elle musluk açılır. Sağ ele bir avuç su alınır. (Musluk kapanır) Ağıza su verilir, çalkalayıp dökülür. (Misvakla veya sağ elin baş ve şehadet parmakları ile dişler temizlenir)

  Ağıza bu şekilde üç defa su verilir.

  Sonra burna üç defa su verilir. Her su alışta musluk açıp kapanır. (Sümkürme ihtiyacı varsa sol elle yapılır.

  Sonra yine sol elle musluk açılır. Sağ avuca su alınıp sol eliyle birleştirerek alından aşağı doğru su dökülür. Yüz iki elle ovalanarak yıkanır. Bu da üç defa yapılır.

  Sonra yine sağ elle musluk açılıp, sol elle bir avuç su alınır. Sağ dirseğin üzerinden aşağı su dökülür. Kol iyice ovalanır. Bu da üç defa yapılır.

  Sonra, sol elle musluk açılır. Sağ ele bir avuç su alınır. Sol dirsekten aşağı doğru dökerek sol kol ovalanır. Bu da üç defa yapılır.

  Sonra, sol elle musluk açılır. sağ ele bir avuç su alınır, musluk kapanır. İki el ıslatılır. Başın dörtte biri sağ elle mesh edilir. Küçük parmaklarla kulak içleri,başparmakla kulak arkaları, parmakların sırtı ile de boyun meshedilir.

  Sonra sağ ayak musluğun altına konur. Sağ elle musluk açılır. Sol elin küçük parmağı ile ayak parmaklarının araları sağdan başlayarak yıkanır.Sonra ayağın diğer kısımları, -topuk kemikleri dahil- güzelce üç defa yıkanır. Ve musluk kapanır.

  Sonra sol ayak musluğun altına konur. Sağ baştan başlayıp önce parmak araları yıkanarak sol ayak da üç defa yıkanır.