Abdest Alma Resimli

'Dini Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdest Alma Resimli Anlatım
  Nasıl Abdest Alınır Resimli

  [​IMG]1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve"Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

  [​IMG]2)Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

  [​IMG]3) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

  [​IMG]4)Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

  [​IMG]5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

  [​IMG]6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

  [​IMG]7) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  [​IMG]8) S8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.

  Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  [​IMG]9)Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

  [​IMG]10)Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

  [​IMG]11)Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

  [​IMG]12)Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  [​IMG]13)Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  Oruçlu değilse abdest aldığı sudan biraz içip, kıbleye karşı durup kelime-i şehadet getirmeli, duâları ve Kadr Sûresi okunmalıdır. Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır .