Abdest Alırken Şaşırmak

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 25 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Abdestin Azalarını Şaşırmak


  Abdest Alırken Sırayı Şaşırmak


  Dinimizde unutmak, yanılmak, şaşırmak özür olur.Abdest alırken yıkadığı uzvunu unutup, şaşırıp tekrar yıkarsa abdesti kabul olur. Abdeste mühim olan azaların ıslak yer kalmayacak şekilde yıkanmasıdır. Azaların üçten fazla yıkanması abdeste zarar vermez.

  Yıkanması farz olan yüz, eller ve ayaklar gibi organlarımızı üçer kere yıkamak sünnettir. Bu organlarımızdan her birini yıkamaya başlayınca ilk yıkama farzdır. En sağlam ve geçerli görüşe göre ikinci yıkama ise sünnettir. Abdest alırken, yıkanmakta olan organa su ulaşır ve ondan damla damla dökülüp akarsa, yıkamanın tamam olduğu tam anlamıyla anlaşılır.

  Ancak abdest alırken sırayı şaşırıp önce yıkamamız gereken yeri sonra yıkamışşsak;

  Şâfiîde tertibe riayet farzdır. Öyle olunca, sıra terkedilirse farz terkedilmiş olunur. Abdesti yenilemek gerekir. Baştan sırayla abdest almak lâzım gelir. Hanefîde ise, tertibe riayet sünnettir. Bu itibarla yıkamalarda atlamalar olsa, önceki sonraya sonraki öne alınsa birşey lâzım gelmez. Abdest sahih olur, namaz da. Şu kadar varki dikkatsizlikten dolayı terkedilen sünnet sevabından mahrum oluş olur.