ABD: Usame Bin Ladin öldürüldü

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 2 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Usame Bin Ladin öldümü
  Usame Bin Ladin ölümü
  Usame Bin Ladin ne zaman öldü
  Usame Bin Ladin ne zaman öldürüldü

  ABD, uzun süredir peşinde olduğu El-Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğünü duyurdu. . Ladin'in cesedinin Amerikalıların elinde olduğu belirtildi.

  ABD'nin uzun süredir peşinde olduğu El-Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürüldü.

  Amerikan resmi makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, Usame Bin Ladin, Afganistan'da düzenlenen bir operasyonla ölü olarak ele geçirildi. Ladin'in cesedinin Amerikalıların elinde olduğu belirtildi.

  PAKİSTAN'DA ÖLDÜRÜLDÜ

  Amerikan AP ajansının haberine göre, Amerikalı üst düzey iki terörle mücadele yetkilisi, Bin Ladin'in Pakistan'da geçen hafta öldürüldüğünü doğruladı.

  PAKİSTAN HÜKÜMETİ: BİN LADİN'E YÖNELİK OPERASYON ABD TARAFINDAN YÜRÜTÜLDÜ

  Pakistan hükümeti, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e yönelik operasyonun doğrudan ABD tarafından düzenlendiğini doğruladı.
  Başkent İslamabad'da yapılan hükümet açıklamasında, ABD'nin Bin Ladin'i dünyanın neresinde olursa olsun öldürme taahhüdüne uygun olarak Pakistan topraklarında düzenlenen operasyonda öldürüldüğü belirtildi.

  KARA OPERASYONU

  Yetkililerden biri, Bin Ladin'in insansız hava aracıyla değil, kara operasyonu sonucunda öldürüldüğünü söylerken, her iki yetkili de, operasyonun Amerikan istihbaratına dayanarak düzenlendiğini ve ABD'nin Bin Ladin'in cesedine sahip olduğunu belirtti.
  Aynı ajansın haberinde, Pakistanlı üst düzey bir istihbarat yetkilisinin, Bin Ladin'in Pakistan'da öldürüldüğünü doğruladığı bilgisi yer alırken, Amerikalı bir yetkili de, Bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki bir evde öldürüldüğünü kaydetti.

  LADİN KİMDİR?

  1980'li yıllarda Sovyetler Birliği'ne karşı savaşta mücahitlerin önemli liderlerinden olan Usame Bin Ladin, savaşın ardından 1990'ların başında önce ABD'ye, 1998 yılında ise tüm Amerikalılara karşı savaş ilan etti. Afrika'da Amerikan büyükelçiliğinin bombalanması ile ABD'nin terör listesinde en çok arananlar arasında ilk sıraya çıkan Ladin, özellikle 11 Eylül saldırılarının arkasındaki isim olarak biliniyordu.

  ABD ve dünyanın tarihine derin iz bırakan bu gelişmenin sorumluluğunu üstlenen El Kaide ve lideri Bin Ladin, Suudi Arabistan kökenliydi.
  Kaynak: haber7
   
Yükleniyor...