Abba Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 8 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Abba Hayatı ve Fotoları


  Abba Biyografisi


  ABBA, 1972-1982 yılları arasında popüler olmuş İsveçli bir pop müzik grubudur.

  [​IMG]

  1966 yılında bir müzik grubu kurmaya karar veren Björn Ulvaeus ve Benny Andersson, 1969 ilkbaharında ABBA'nın diğer yarısını oluşturacak olan Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad'in katılımı ile grubu tamamladılar ve üyelerinin adlarının ilk harflerinden oluşan ABBA adını aldılar.

  "People Need Love" kırkbeşliğini kaydettikleri 1972 ilkbaharında kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandırıyorlardı. 1973'te isveç' i Eurovision da temsil etmek için katıldıkları ulusal İsveç Melodi festivalen finalinde "Ring Ring" adlı parçayla katıldılar fakat üçüncü oldular.

  Grup 1974 yılında "Waterloo" ile Eurovision Şarkı Yarışması`na katıldı. Bu sırada grup ABBA adını aldı. 6 Nisan 1974'teki Eurovision Şarkı Yarışması'nda ABBA "Waterloo" ile birinci oldu. Bu başarı ABBA`nın tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD`de de ünlü olmasını sağladı. Abba, "SOS" adlı üçüncü albümüyle ününü pekiştirdi.

  1976 yılında "Greatest Hits" ve "The Best of ABBA Respectively", İngiltere ve Avustralya'da piyasaya sürüldü. Tüm dünyada büyük ilgi gören "Fernando" ve "Dancing Queen" gibi single çalışmaları, kısa sürede klasikler arasına girdi. "Dancing Queen" İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen ilk ABBA şarkısı oldu.

  1982'de grup dışı çalışmalara başladılar. Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu dönemde tek çıkan albüm "ABBA LP" grubun ilk on yılında kaydettiği en iyi şarkıları içeriyordu. Aynı yılın sonunda ABBA, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma kararı aldı ve dinlenmeye çekildi. Birkaç yıl sonra yeniden bir araya gelseler de kayıt yapmadan ayrılarak ABBA'nın aktif yaşamına son vermiş oldular.

  1992'de piyasaya çıkan "Abba Gold" büyük ilgi gördü. 1993'te "More Abba Gold" ile devam eden serinin üçüncü albümü "The Box Set: Thank You For The Music" oldu. Sonrasında gelen ve çeşitli kayıt şirketleri tarafından düzenlenen bir dizi toplamayı 2003'ün başlarında Universal Special Products etiketiyle sunulan "On and On" izledi.

  Eurovision Şarkı Yarışmasının 50. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen, 50 yılın başarılı şarkıları arasında yapılan seçim sonucuyla ilk 14e giren şarkıların yarışacağı yarışmada “Waterloo ile 1974deki yarışmada birinciliği elde eden İsveçli grubun şarkısı, 2005 yılında “Eurovision tarihinin en iyisi seçildi.

  Grubun 1992'de çıkan "ABBA Gold" adlı albümü 2008'de İngiltere'de yeniden müzik listelerinin başına oturdu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Similar Threads: Abba Kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi Black Sabbath Kimdir, Resimleri 16 Eylül 2012
Biyografi İmam-I Rabbani Kimdir, Kısaca 12 Ağustos 2012
Biyografi Burhaneddin Rabbani Kimdir Kısaca 7 Ağustos 2012
Biyografi Ebü'l-Abbas Seyyari Kimdir Kısaca 10 Haziran 2012
Biyografi Ebü'l-Abbas-I Mürsi Kimdir Kısaca 9 Haziran 2012