A Vitamini Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 18 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. A Vitamini Nelerdir
  A Vitamini Nedir
  A Vitamini Nelerde Bulunur?

  A VİTAMİNİ

  Retinol (hayvansal kaynaklar): Morina karaciğer yağı, sığır eti, dana, kuzu ve tavuk ciğeri, tereyağı, kaşar peynir, yumurta, süt, uskumru.

  Beta-karoten (pro-vitamin A, bitkisel kaynaklardan): Lahana, havuç, maydanoz, ıspanak, tatlı patates, kuru kayısı, suteresi, brokoli, mango, domates.


  Karaciğer, yumurta, süt, balık, balık yağı, tereyağında bulunan bir vitamindir; temel olarak Bitkilerde bulunmaz. Ancak bazı bitkilerdeki renk maddeleri ( pigment ) bedenimizde A vitaminine dönüştürülür.

  A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir.

  Karaciğer, kuzu ciğeri, tüm kırmızı etler, balık, tereyağı, süt, süt yağı, peynir, yumurta, yoğurt, portakal, elma, karpuz, kavun, erik, şeftali ve üzümde bulunur.


  A vitamini ve beta karotenden zengin besinler şunlardır:

  Yumurta sarısı
  Karaciğer
  Süt
  Ispanak
  Havuç
  Yeşil biber
  Kayısı
  Yeşil sebzeler
  Domates
  Portakal, greyfurt
   
  Son düzenleme: 18 Eki 2011
 2. Cevap: A Vitamini Nelerdir

  teşekkürler.. peki A vitamini neye iyi gelir?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Eki 2011
 3. Cevap: A Vitamini Nelerdir  A Vitamini Neye iyi gelir: Görme, büyüme ve üremenin sağlanması yanında enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. Deri, akciğer, mesane kanserlerini önlemeye yardımcıdır

  A Vitamini hangi besinlerde bulunur hemen bu konuyada deyinelim
  A vitamini en çok hayvansal gıdaların içerdiği yağlarda bulunur. Bunlar; et, balık, bilhassa karaciğer, süt, yoğurt, peynir, tereyağı ve yumurtadır. Son yıllarda hayvansal yağların içerdiği yüksek kolesterol nedeniyle yağ oranı çok düşük ürünler tercih ediliyor. Az yağlı et, balık, süt, yoğurt, az yağlı peynir tüketilmesi durumunda yeterince A vitamini alınabilir. Ancak bu besinlerin hayvansal yağ içeriyor diye yenmemesi durumunda A vitamini yetersizliği ortaya çıkabilir.