A Vitamini İçeren Besinler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 29 Ekim 2011 tarihinde açılan konu 1. A Vitamini İçeren Besinler Hakkında bilgiler

  A Vitamini İçeren Besinler
  A vitamini içeren besinler, hayvansal ve bitkisel besinler olmak üzere iki gruptadır.

  A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, peynir A vitamini bulunan hayvansal kaynaklardır.

  A vitamini içeren bitkisel besinler : Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler A vitamini içeren yiyecekler arasındadır. Portakal, mandalina, kayısı gibi meyveler A vitamini içeren meyveler içinde yer alır.

  A vitaminleri Nelerdir? A vitaminleri retinol ve karoten olmak üzere 2 çeşittir. A vitamini çeşitlerinden retinol hayvansal kaynaklarda, karoten ise bitkisel kaynaklarda bulunur.

  A vitamini Ne İşe Yarar?
  Göz sağlığının korunması ve bazı göz sorunlarında tedaviye yardımcı olması en çok bilinen faydalarından biridir.

  Gece körlüğüne karşı etkilidir. Akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemik, diş, saç ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamindir.

  A vitamini bazı cilt proplemlerinin tedavisinde uygulanmaktadır. (Akne gibi)

  Günlük A Vitamini İhtiyacı – A Vitamini Dozu : A vitamini kullanımı erkeklerde 900 mikrogram kadınlarda ise 700 mikrogram olarak önerilmektedir..

  A Vitamini Eksikliği: A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara karşı yeteri kadar mücadele edemez. Gece körlüğü göz altı lekeleri, akne gibi sorunların görülmesi A vitamini eksikliğinde oluşabilecek diğer proplemlerdir.

  Hamilelikte A Vitamini : Gebelikte A vitamini önerilen doza uygun olarak alınmalıdır. A vitamini eksikliğinde düşük ağırlıklı doğum oluşabilir. Ancak A vitamini fazlalığı da bebek için risklidir. Fazla alınan A vitamini bebek için ciddi sorunlara yol açabileceğinden dolayı mutlaka doktorun önerdiği doza uyulmalıdır.

  A Vitamini Fazlası : Fazla A vitamini kullanımı bazı sorunlara neden olur. A vitamini fazlalığı sonucunda eklem ağrıları, baş ağrıları, iştahsızlık, kusma, bulantı, saç dökülmesi, ciltte pullanma olması karaciğer sorunları ve riskli doğum gibi sorunlar ortaya çıkar.
  A Vitamini Hangi Vitamin ve Minerallerle Birlikte Alınmalıdır?

  A Vitamini şayet B kompleks, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir.
  A Vitamini İçeren Besinler