9 Yaşında Bilgisayar Dehası

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 28 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. 9 yaşında bilgisayar dehası, Süper Marko!
  [​IMG]
  Yazan:Hakan Kilyusufoğlu
  Makedonyalı Marko Calasan sadece 9 yaşında ama bir oda dolusu bilgisayar uzmanına konferans veriyor!

  Aslında Marko'nun adını daha önce duymuş olabilirsiniz çünkü kendisi 6 yaşındayken Microcoft'un Sistem Yöneticiliği (Microsoft Certified Systems Administrator) sertifikasını alarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Geçen ay bu başarısını bir basamak daha yukarı taşıdı ve Microsoft Certified Systems Engineer sertifikası alarak dünyanın en genç Sistem Mühendisi oldu.

  Microsoft'un Slovenya ofisi genel müdürü Matej Potokar, Marko'nun Slovenya'nın başkenti Ljubljana'ya geleceğini öğrendiğinde kendisiyle tanışmak ve ekibine tanıtmak için hemen bir organizasyon düzenlemiş. Marko'da bu isteği kırmayarak Microsoft ofisine gitmiş ve Active Directory ile ilgili Microsfot çalışanlarına bir sunum yapmış.


  Marko, Microsoft'un Slovenya ofisinde sunum yapıyor.

  Marko'nun bilgisine ve sunum yeteneğine hayran kalan Potokar yaptığı açıklamada "Bu kadar eğitimin arasında bilgisayarlardan sonra ikinci aşkı olan futbola da vakit ayırabilmesini umuyorum" şeklinde konuştu.

  Marko ilk işine özürlülerin çalıştığı ve kar amacı gütmeyen bir şitrketin sistem yöneticisi olarak başlamış. Herhangi bir ücret istemeyen Marko'yu çalışanlar da çok sevmiş. Bilgisayar ağını uzaktan kontrol ile evinden yöneten Marko günde ortalama 4 saatini bilgisayar karşısında geçirdiğini ama bazen bunun 10 saate kadar çıkabildiğini söylüyor.  Babası da bir IT uzmanı olan Marko, okulunda bulunan 15 bilgisayarlık laboratuvarda öğrencilere temel bilgisayar dersleri de veriyor. Okul yönetimi laboratuvarın anahtarlarından bir kopya da Marko'ya vermiş. Böylece istediği zaman pratik yapabilme imkanına kavuşan Marko bir röportajda arkadaşları uyurken bazen laboratuvara gidip çalıştığını söylüyor.

  Marko şu anda yavaş bilgisayar ağları üzerinden HD kalitesinde video gönderebilme üzerinde çalışıyor. Makedonyalı bir telekomünikasyon şirketi Marko'ya kendi omurga hattına doğrudan erişim yetkisi vermiş. Sıradan DSL hatları üzerinden kısa süreli bir gecikme ile bu işin yapılabileceğini söyleyen Marko, bu yıl Almanya'da düzenlecek CeBIT fuarında yeni buluşunun tanıtımını yapmayı planlıyor.  "Bilgisayar oyunları oynamıyorum çünkü bilgisayarda oyun oynamanın gerçekçi bir tarafı yok" diyen Marko'nun tavsiyesi ise şöyle; "Oyun oynamak istiyorsanız, dışarı çıkın ve arkadaşlarınızla oynayın".

  Microsoft'a ve en son çıkan teknolojilere yakın olmak istediği için Amerika'ya taşınmanıın en büyük hayali olduğunu söyleyen Marko'nun bu hayaline kısa sürede kavuşacağı şimdiden belli.
  kaynak:cnettürkiye