9 Ocak Hangi Burç

'Kadınların Dünyası' forumunda HazaN tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. 9 Ocak Hangi Burç
  9 Ocak Hangi Burçtur

  9 Ocak Oğlak Burcudur

  9 Ocak günü Türkiye de ve Dünya da Yaşanan Önemli Olaylar

  2007 : Adana'dan Irak'a giden Türk işçileri taşıyan Moldova tescilli uçak, Bağdat'ta piste 200 metre kala yere çakıldı. Kazada aralarında Türk işçiler ve uçak mürettebatının da bulunduğu 34 kişi öldü, 1 kişi yaralı olarak kurtuldu
  1905 : Moskova'da Kışlık Saray'a yürüyen işçilerin üzerine ateş açıldı.
  1926 : Piyango çekilişinin sadece Tayyare Cemiyeti'ne ait olduğuna ilişkin kanun kabul edildi.
  1936 : Ankara'da Dil ve Tarih-Coğrafya Okulu Atatürk'ün de katıldığı bir törenle açıldı; törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan "Çürümüş görünen dünya kültürünü yeniden yaratacak olan Türk çocuklarıdır" dedi.
  1937 : Josef Stalin'in sürgüne gönderdiği Lev Troçki Meksika'ya gitti.
  1942 : Türk Tarih Kurumu Ziya Gökalp'in bütün eserlerinin yayımlanmasına, Türk Dil Kurumu da yeni bir Kuran çevirisine karar verdi.
  1955 : Devlet Operası sopranosu Leyla Gencer temsiller vermek üzere İtalya'ya gitti.
  1966 : 800 kişilik ilk işçi kafilesi Almanya'ya hareket etti.
  1968 : Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde bir köpeğin kalbi değiştirildi. Ameliyattan kırk dakika sonra bakım güçlüğü nedeniyle köpek öldürüldü.
  1969 : Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bir ay süreyle tatil edildi. 6 Ocak günü üniversitede Amerikan Büyükelçisi Robert Komer'in makam otomobili öğrenciler tarafından yakılmıştı.
  1970 : İngiltere'de yapılan açıklamaya göre bir hafta içinde Hong Kong gribinden 2850 kişi öldü.
  1978 : Akaryakıt sıkıntısı had safhada; akaryakıtı biten hastaneler hasta kabul etmemeye ve yatan hastaları taburcu etmeye başladılar.
  1984 : Yargıtay bir karar verdi; emekli işçiye verilen altın madalyanın bedeli, kıdem tazminatından düşülecek.
  1987 : Yargıtay, Milliyetçi Hareket Partisi'nin Alparslan Türkeş'in üzerinde bulunan mal varlığının hazineye devrine karar verdi.
  1995 : Güner Ümit'in, İnter Star'da yayınlanan "Süper Turnike" programında, Alevilerde "ensest" olduğunu ima eden sözleri üzerine, Aleviler iki gün boyunca televizyon önünde gösteri yaptı. 2 günün sonunda programın yayından kaldırılacağı açıklandı.
  1996 : Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe Sabancı Center'da vurularak öldürüldüler. Olayı, DHKP-C örgütü üstlendi.
  1997 : Başbakanlık Kriz Yönetimi Merkezi yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre kriz hallerinde kimi yürütme yetkilerini Genelkurmay Genel Sekreterliği'ne verildi.
  2002 : Türkiye, Afganistan'a asker gönderme kararı aldı.
  2009 : Ergenekonda gözaltına alınan eski özel harekatçının evinde ele geçirilen kroki kaynaklı aramalarda çok sayıda patlayıcı, silah ve mühimmat bulundu.