80'lere Damga Vuran Cihazlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 18 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. 80'lere onlar damga vurdu

  Selim Öztürk
  80'li yıllara damgasını vuran, bugünkü teknolojilere esin kaynağı olan 8 cihazı bir araya getirdik.


  Son 30 yılda akıl almaz bir hızda gelişen ve insanlığın hayatını gün geçtikçe kolaylaştıran teknoloji, cep telefonundan Walkman'e pek çok popüler cihazı hayatımıza soktu.

  Çıktığı ilk yıllar kullanıcılardan büyük rağbet gören bu cihazlar, yıllar sonra evrim geçirerek çok farklı özellikler kazandılar ve farklı amaçlar için kullanılmaya başlandılar. Örneğin başlarda salt iletişimi sağlaması amaçlanan cep telefonları, artık video kamerası ve radyosu dahil olmak üzere birçok farklı donanımla birlikte kullanıcılara sunuluyor.

  PC


  1980'li yıllarda ortaya çıkan ve içlerinde IBM ve Apple II'nin de bulunduğu kişisel bilgisayarlar, insanlık için adeta bir dönüm noktası oldu. 12 Ağustos 1981 yılında kullanıcılara sunulan IBM 5150, 4.77 MHz hızında çalışan 16-bit 8088 model bir işlemciye, 16 KB'lık belleğe ve bir adet disket sürücüye sahipti.

  CD


  Açılımı Compact Disc olan CD'ler, Philips ve Sony aracılığıyla 80'li yıllarda ilk kez kullanıcıların karşısına çıkmıştı. 1982 yılıyla birlikte ticari amaçlı olarak kullanılmaya başlanan CD'leri okuyan optik sürücülerin ucuzlamasıyla da CD'lerin popülaritesi gün geçtikçe arttı. İlk albüm CD'si de Billy Joel'ın 52nd Street isimli albümüydü.

  Walkman


  İlk olarak 1979 yılında Japonya'da üretilen Walkman'lerin bu kadar başarılı olacağı o yıllar beklenmiyordu. Walkman sayesinde insanlar artık hareket halindeyken de müzik dinleyebilmenin keyfini sürebiliyordu. Sony'ye göre Walkman'in satışa sunulmasından bu yana satış adedi 50 milyonu bulmuş durumda.

  VCR


  Açılımı Video Casette Recorder olan VCR, çıktığı ilk yıllar gerçekten de insanlık için dönüm noktası olmayı başarmıştı. TV yayınlarını kayıt altına alabilen ve daha sonradan yayınların tekrar izlenebilmesine imkan veren VCR'lar özellikle 80'li yıllarda ucuzlayarak popülaritesini arttırmayı başardı.

  Cep telefonu


  80'li yıllarda iletişim bugünkü yollarla gerçekleşmiyordu. Birisiyle görüşme yapmak istediğinizde onu her zaman ve dilediğiniz an aramak gibi bir şansınız yoktu. Ancak zaman içinde Motorola DynaTAC 8000x ile birlikte cep telefonlarının kullanıcılara sunulmasıyla birlikte iletişim tarihinde de bir dönüm noktası yaşanacaktı. 1983 yılında üretilen Motorola DynaTAC 8000x, bugünkü cep telefonlarına nazaran oldukça büyük ve ağır bir yapıya sahipti. 785 gramlık bir ağırlığa sahip olan DynaTAC'ın üzerinde ufak bir LED ekran bulunuyordu.

  ZX Spectrum


  1982 yılının Nisan ayında üretilen ZX Spectrum, evlerde kullanılmak üzere İngiltere'de satışa sunulan bir kişisel bilgisayardı. 8 bit işlemcili ZX Spectrum, 48 KB'lık RAM'e sahipti.

  Camcorder


  Hem video çekmek hem de bu videoları oynatmak için kullanılabilen Camcorder, ilk olarak 1983 yılında kullanıcıların karşısına çıktı. Sony ve JVC'nin ortaya çıkardığı ilk video kameralarla birlikte istenilen her yerde kayıt altına alınan görüntüler, VCR'lar aracılığıyla da ekrana yansıtılabiliyordu.

  Oyun konsolları


  1977 yılında 8 bit'lik işlemcileriyle kullanıcıların karşısına çıkan Atari 2600, 160x190 piksel ekran çözünürlüğüne sahipti. İlerleyen yıllarda ise özellikle Pac Man'le birlikte bu konsolların popülaritesinde ciddi bir artış yaşandı.

   
Yükleniyor...