80-(12+3+8) = ? Bu Soruyu 600 Bin Liseli Çözemedi

'Eğitim Merkezi' forumunda Dark tarafından 14 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bu Soruyu 600 Bin Liseli Çözemedi 80-(12+3+8) = ?

  BU soruyu ilköğretim 3. sınıf öğrencileri matematik dersinde çözüyor. Ancak üniversiteli olmaya hazırlanan lise son sınıf öğrencisi ya da mezunu 1.5 milyon gençten 600 bini üniversiteye giriş sınavında bu soruyu yanıtlayamıyor.

  Geçtiğimiz gün ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağanla bu hafta başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavları öncesinde röportaj yaptık. 36 yıldır üniversite sınavlarını gerçekleştiren kurumun başındaki kişi olarak kendisini en çok hangi tür soruların yapılamıyor olmasının şaşırttığını sordum. Artık şaşırmadığını ama yüzde 99unun çok rahat çözebileceği soruları yarım milyonu aşkın gencin çözememesine üzüldüğünü söyledi.

  Sonra da bunu örnekle açıkladı:

  “Bir iki yıl önce üniversiteye giriş sınavında 80 - (12 + 3 + 8) = ? diye bir soru sorduk. Şimdi bu soruya baktığınızda ne düşünürsünüz? Çocuklar bunu yapar dersiniz. Oysa bu soruya 600 bin öğrenci cevap verememiş. Neden cevaplamamışlar, neden yapamıyorlar? İlkokul çocuğu bu soruyu yapıyor. Bunlar lise çocukları ya da mezunları. İşte bu soru gibi yüzde 99unun kesinlikle çözmesi gereken çok basit sorular var. Ama çözemiyorlar. Biz çok basit, yüzde 100 hepsi cevap verir diye Cumhuriyet kaç yılında ilan edildi? gibi soruları sınavlarda sormuyoruz. Ama artık kuşkuluyum. Şimdi bu soruyu sorsak, Yüzde yüz doğru cevap alırız diyemiyorum. Herhalde yanlış cevap verenler çıkacaktır diye endişe ediyorum.

  Yarımağanı gerçekten de endişeye düşüren bu durum, son yıllarda eğitimde tehlike çanları çalmaya başladığının bir göstergesi olarak algılanmalı. Üniversite sınavında, SBSde her yıl başarısızlığın artması üstelik de soruların kolay olmasına rağmen, yapılma yüzdesindeki düşüş ve özellikle de bazı devlet okulları arasındaki uçurumlar artık “eğitimde kalitenin ne durumda olduğunu gösteriyor.

  Bugün İstanbulun göbeğinde köklü devlet liselerinin öğrencileri arasında heceleyerek okuyan öğrenciler karşımıza çıkıyor. Üniversite kapısına bu şekilde getirdiğimiz çocuklarımız bırakın dört işlemi, iki hatta tek işlemli soruları da çözemez durumdalar. Bu durumda biz bu çocukları mı yargılayacağız yoksa onları liseye kadar taşıyan ve ellerine diploma veren eğitim sisteminin ne kadar mükemmel (!) olduğunu mu tartışacağız? Çünkü çocukları yargılamak işin en kolay yanı...

  HABERTÜRK
   
 2. Cevap: 80-(12+3+8) = ? Bu Soruyu 600 Bin Liseli Çözemedi

  Ne Yani Şimdi Bu 1. Sınıf Sorusunu Kimse Bilemedimi Kimse 57 Diyemedimi Hiçbişey Demiyorum...