8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedir

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 7 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü  Dünya kadınlar günü nedir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında Kısa bilgiler..8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştır.

  [​IMG]

  Yapılan Bu grev sırasında polis işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

  Çıkan yangında hayatını kaybeden işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Bu olaydan 53 sene sonra 26 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. 8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşmiştir.O günden bu güne ülkemizde dahil olmak üzere 8 Mart tarihi Dünya Kadınlar Günü OLarak Kutlanmaya devam ediyor.
   
Yükleniyor...