8 Mart Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 7 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Yazısı


  8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanır.Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmakta.

  Pek çok ülkede kutlanacak bu gün için ortak amaç ve ilkeler ortaya konmuş olsa da kesin bir tarih belirlenmemişti. Her yıl ilkbahar aylarında farklı tarihlerde kutlanan kadınlar gününün 8 Mart’ta kutlanması kararıysa 1921’de Moskova’da yapılan Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda alındı.

  Alınan Bu kararla 8 Mart 1857’de yaşamını yitiren 129 kadın işçinin ve 8 Mart 1917’de Şubat Devrimi’nin fitilini ateşleyen grevleri başlatan, ekmek ve barış sloganıyla sokaklara dökülen Petrogradlı dokuma işçisi kadınların anısına 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

  Ekim Devrimi’nin ardından Sovyetler Birliği’nde 8 Mart coşkuyla kutlanan bir mücadele gününe dönüşmüştü. Bununla birlikte kadınların sosyal ve siyasi yaşama katılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yönünde pek çok düzenlemeye imza atılmıştı.Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihinin sabitlenmesi ile Sovyetler Birliği’nde ve daha sonra kurulan tüm sosyalist devletlerde bu gün resmi tatil ilan edilmiştir.
   


Similar Threads: Mart Dünya
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar 27 mart dünya tiyatrolar günü hakkında bilgi 27 Mart 2015
Önemli Gün ve Haftalar 8 Mart dünya kadınlar günü ne zaman ilan edildi 1 Mart 2014
Önemli Gün ve Haftalar 8 Mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıkmıştır? 28 Şubat 2014
Önemli Gün ve Haftalar 8 mart dünya kadınlar gününe özel kutlama mesajları 20 Şubat 2014
Önemli Gün ve Haftalar 8 Mart dünya kadınlar günü hakkında bilgiler 27 Şubat 2014