8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Merve tarafından 5 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri
  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği


  - 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde İstanbul Modernde Kadınlar Özel Eğitim Programları

  İstanbul Modern Sanat Müzesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadınlara özel iki rehberli tur ve bir atölye çalışması düzenliyor.

  Rehberli Tur: Kadınlara özel rehberli tur, modern ve çağdaş sanatın temsilcileri olan on kadın sanatçının eserini kapsıyor. İstanbul Modernin sergi salonlarında yer alan sanat eserlerinin incelenmesine ve bu eserlerin yaratıcısı olan kadın sanatçıların sanat yaşamlarının ele alınmasına odaklanan rehberli turlar, 11.00 ve 15.00 saatlerinde düzenleniyor ve 45 dakika sürüyor.

  Atölye Çalışması: Aynı gün İstanbul Modern kadın izleyicilerine özel bir atölye çalışması da gerçekleştiriyor. Bu atölye çalışmasında katılımcılar, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bir duvar resmi oluşturuyor. Atölye çalışması sanat üretiminde kişisel ifadenin önemini keşfetmeye, duygu ve düşünceleri görsel olarak ifade etmeye odaklanıyor. Program 16.00 – 18.00 saatleri arasında yirmi kadın katılımcıyla gerçekleştiriliyor.


  kaynak:istanbulmodern.org

  ---------------------------------------------------

  - Kadıköy Belediyesi 8 Mart Program ve Ücretsiz Etkinlikleri

  Kadınların, erkek egemen zihniyete karşı isyan ettiği gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Kadıköyde eylemler yapılacak, söyleşiler, film gösterimleri düzenlenecek, kadın oyunları sahnelenecek.

  ANADOLU KADINLARI KADIKÖYE GELİYOR!
  Kadıköy Belediyesinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ana etkinliği, “Anadolu Kadınları (Ben Anadolu) adlı ücretsiz tiyatro gösterisi olacak. 8 Mart Perşembe akşamı 20.00′de Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. “Hayatı doğuran kadınlar, kendilerini yeniden doğuracaklar. sloganını taşıyan oyun, yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasının sosyo-ekonomik-kültürel yönelişine yol açan kadınların hikayelerini anlatıyor. Anadolu Kadınları Güngör Dilmenin 2008de yazmış olduğu “Cumhuriyetliler bölümü ile beraber sahneye taşınıyor. İlkçağdan başlayarak, günümüze kadar Anadolu Coğrafyası üzerinde yaşamış, bazen erk olmuş bazen de erkin yanında bulunmuş ve tarihe damgasını vurmuş kadınların hikâyeleri anlatılan oyun, Anadolu kültürünün temel taşı olan kadınların artık günümüzde de söz sahibi olması, üretimden, yönetime, sosyal yaşam alanlarında daha aktif rol alması üzerine mesajlarını da dile getiriyor. Samsun kökenli Düşevi Oyuncularınin sahneye koyduğu oyunu Hakan Alkan yönetiyor. Oyunda; Ferda Kaynar, Derya Cesur, Mübeccel Yalçın, Ebru Müjde ve Manolya Kul rol alıyor.

  SANAT, ŞİDDETİ SORGULAYACAK
  Kadıköydeki bir başka etkinlik ise Kadıköy Belediyesi ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğinde düzenlenecek. 9 Mart Cuma günü saat 13.30′da “Sanat, şiddeti sorguluyor başlıklı bir panel gerçekleştirilecek. Panel, kadına artan şiddet karşısında toplumun ilgisini konuya
  odaklamak ve kadının konumunu güçlendirmek, sanatın kadının ve toplumun yaşamındaki önemli rolüne dikkat çekmek amacını taşıyor. Oturum başkanlığını Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmenin yapacağı panel, Caddebostan Kültür Merkezinde yapılacak. Panele konuşmacı olarak İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü av. Nazan Moroğlu, sümerolog-yazar Muazzez İlmiye Çığ, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi ressam Prof. Dr. Mustafa Pilevneli ve Marmara Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Atlıhan katılacak. Panelin ardından da İstanbul Üniversitesi Konservatuvarından Özlem Çakman, “Kelebek Kadınlar adlı bir performans sergileyecek. Aynı gün saat 15.30′da ise “Uluslararası Kadın Sanatçılar Sergisi açılacak.

  8 ÜNSÜZ KADINDAN MEME KANSERİ
  Kadıköy Belediyesinin bir başka etkinliği ise 8 Mart Perşembe akşamı saat: 20.30′da Halis Kurtça Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. “8 Ünsüz Kadından Meme Kanseri adlı ücretsiz gösteride, traji-komik olaylarlar hareket ve müzik eşliğinde aktarılacak.13 Mart Salı günü saat 14.00′te de yine bir bilgilendirme toplantısı yapılacak. Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleştirlecek olan panelde, Dr. Hilal Ünalmış Duda, Füsun Altınok ve Yücel Erdenerin konuşmacı olacak. Panelde, kadına şiddetin uluslararası boyutu, savaşta tecavüz, medyada kadın olmak ve kadının siyasette yeri konuları ele alınacak.

  kaynak: gazetekadikoy