8 Bin Sığır Yolda

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 8 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. 8 bin ton canlı sığır alınacak

  Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen canlı hayvan ithalatı ihalesi, 20 Mayıs 2010 Perşembe günü yapılacak.

  Konuyla ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, EBK tarafından yapılan canlı hayvan ithalatı ihalesinin rekabet şartları oluşmadığı için iptal edildiği belirtildi. Piyasa düzenleme görevini yerine getirme çalışmalarını sürdüren EBK Genel Müdürlüğü, şimdi yeniden ihaleye çıkıyor. 20 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşecek ihale ile ilk etapta 8 bin ton canlı kasaplık sığır eti alımı yapılacak.


  İhale; ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç) Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan bölgelerindeki sığırların alımına açık olacak.

  Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkından belirlenecek sığırların yaşlarının 14 ay ile 24 ay arasında değişmesi öngörülürken, ağırlıklarını ise 450 kilogram ile 200 kilogram arasında bulunması şartı aranacak.

  Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmezken, sığırların antibiyotik ve hormonlardan ari olduğunu gösterir belgelerin bulunması da istenecek. İhale ile İstanbul'a 2 bin ton, Ankara'ya bin 500 ton, Sakarya'ya 2 bin 500 ton ve Adana'ya da 2 bin ton olmak üzere toplam 8 bin ton canlı kasaplık sığır alımı gerçekleştirilecek. 7 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü internet sitelerinde yayınlanan ihale şartnamesi, İngilizce olarak da hazırlandı.  kaynak : maynet
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 May 2010
 2. Cevap: 8 Bin Sığır Yolda

  TeşekkürLer haber için.