8 Aralık Hangi Burç

'Kadınların Dünyası' forumunda GezgiN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. 8 Aralık Hangi Burçtur - 8 Aralık Hangi Burç

  8 Aralık Yay burcudur
  8 Aralık günü Türkiye de ve Dünya da Yaşanan Önemli Olaylar


  1936 : Nikaraqua'da Anastasio Somoza cumhurbaşkanı seçildi.
  1942 : Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletler aleyhtarı yazılar nedeniyle kapatıldı.
  1953 : Türkiye futbolda İspanyayı eledi; Dünya Futbol Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.
  1962 : Avrupa Birliği Devletleri, Karşılıklı Sağlık Yardımı Antlaşması imzaladılar. Antlaşmaya Türkiye de katıldı. Buna göre yurtta tedavisi mümkün olmayan hastaların bakımını bu imkana sahip devletler yapacak.
  1964 : İstanbul Berec Pil Fabrikası'nda 1000 işçi greve başladı.
  1966 : Dünyadaki ilk "işçi şirketi" olduğu söylenen Türksan kuruldu. Kuruluş amacının yurtdışında çalışan Türkiyeli işçilerin tasarruflarını "değerlendirmek" olduğu açıklandı.
  1968 : Uluslararası Tokyo Maratonu'nda İsmail Akçay dördüncü oldu.
  1969 : Yıldız Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'nde olaylar çıktı. Sol görüşlü öğrenci Mehmet Büyüksevinç açılan ateş sonucu öldü.
  1972 : Doğan Koloğlu 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.
  1973 : Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yazar Çetin Altan'ın cezasını affetti. Ancak Altan'ın 2 yıllık hapis cezası af kapsamının dışında kaldı.
  1978 : 26 Kasım'da vurulan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Necdet Bulut öldü.
  1985 : Adam Sanat dergisi yayımlanmaya başladı.
  1987 : Amerika Birleşik devletleri Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov bütün orta ve kısa menzilli füzelerin sökülmesine ilişkin antlaşmayı imzaladı.
  1987 : Ömer Kavur'un yönettiği Anayurt Oteli 9. Nantes 3 Kıta Film Şenliği'nde büyük ödülü aldı.
  1994 : Demokrasi Partisi, DEP davası sonuçlandı. İdamı istenen Hatip Dicle, Orhan Doğan, Leyla Zana, Selim Sadak, Sırrı Sakık ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak toplam 89 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aldıkları cezalar, cezaevinde yattıkları süreyle karşılayan Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık tahliye oldu.
  1994 : Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan mal varlığını açıkladı; 148 kilo altın. Necmettin Erbakan yarım trilyonluk birikimi döviz ve altınla yapmış.
  1995 : Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK kuruldu.
  1999 : İşçi sendikaları konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş, DİSK ile işveren konfederasyonu TİSK, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlâr Konfederasyonu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanları, "7'li Sivil İnisiyatif" oluşumunu kurumlaştırma kararı aldı.
  2010 : Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde gerçekleştirilen “Türkiye'de Anayasa” konulu konferansta, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzuya protesto edildi. Kuzu'nun konferans salonuna girişinde öğrenciler yumurta attı.