8-10 Yaş Çocuklarda Beslenme Önerileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 10 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. 8 ile 10 yaş arası çocuklar için oldukça önemli beslenme önerileri hazırlaıdk sizlere aşağıdaki önerilerimiz euyarak çocuklarınızın daha sağlıklı bir şekilde beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/8yascocuk-beslenmesi-51758.jpg]8yascocuk-beslenmesi-51758[/IMGALT]

  Herşeyden önemlisi çocuklarınıza mutlaka kahvaltı yaptırmalısınız özellikle kahvaltıda besleyici kendi hazırlaıdğınız gıdaları tercih etmelisiniz.İçecek olarak çocuklar kahvaltıda asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu,ayran yada süt içmelidirler.

  Okul çağındaki çocukların, hızlı büyüme ve gelişmeleri, normal beyin ve zeka gelişimleri ve zihinsel performansları için enerji ve tüm besin öğelerine olan gereksinimleri yaşamın diğer dönemlerine göre daha fazladır.Bu yaşlardaki çocuklara günde 5-6 öğünde, 4 temel besin grubunu içeren sağlıklı menüler hazırlamalısınız.

  Özellikle yazımızın başında da hatırlattığımız gibi mutlaka ama mutlaka kahvaltı yaptırmalısınız.Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir.

  Çocuklara kahvaltıda ve diğer öğünlerde içecek olarak süt veya meyve suyu verilmelidir.
  Çocuklar sık acıkırlar ve bu açlıklarını bastırmak için genelde abur cubur denilen besleyici değeri olmayan besinlere ve içeceklere yönelirler.

  Çocuklarınızın abur cubur yemesini önlemek için okulda teneffüs aralarında yemeleri için sağlıklı ara öğünler hazırlamalısınız. Süt-kek, meyve suyu- sandviç gibi, meyve gibi besinleri sırayla çantasına koyun ve bunarlı gün içinde yemesi gerekli zamanları ona öğretmelisiniz.