7 soruda öksürük

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Pardus tarafından 21 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. 7 soruda öksürük

  Özellikle kış aylarında çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri öksürüktür. Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla, çocuklarda öksürük ile ilgili merak edilen 7 soruyu cevapladı.

  Çocuklardaki öksürüğün sebepleri nelerdir?

  Enfeksiyon, aspirasyon, yabancı cisim, reaktif hava yolu, kistik fibroz, gastroesofageal reflü, pasif sigara içiciliği ve anatomik anomaliler nedeniyle öksürük görülür.

  Neden daha çok kış aylarında görülür?

  Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunur. Ayrıca okul ortamı, toplu kapalı yaşam alanları da bu sıklığı etkiler.

  Geceleri neden daha çok öksürürler?

  Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürükler gece gözlenir. Yatış pozisyonuyla geniz akıntısı bronş ağacına akar ve öksürük refleksini uyarır.

  Öksürüğe karşı ne yapılabilir?

  Ailenin bu konuda sabırlı olup, doktorlarının yönlendirdiği şekilde davranmaları gerekir. Unutulmamalı ki her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra 6-8 hafta öksürük devam edebilir. Öksürüğü kesmek ailelerin amacı olmamalı. Altta yatan neden tedavi olunca öksürük de geçecektir.

  Öksürük yapan ya da öksürükle birlikte görülen hastalıklar nelerdir?

  Reaktif hava yolu hastalığı, tüm üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre, boğmaca, kızamık, krup, kistik fibroz gibi hastalıklar öksürükle beraber seyreder.

  Bu hastalıklara göre öksürük nasıl tedavi edilir?

  Tüm enfeksiyonlara bağlı öksürüklerde genel amaç öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan enfeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir. Öksürük kesiciler kesinlikle tercih edilmemelidir! Çünkü bunlar öksürük refleksini baskılayarak bütün mukusun bronşlarda ve östaki borusunda birikmesine neden olarak süper enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir. Tercihimiz bronş açıcılar ve geniz açıcı ilaçlar şeklinde olmalıdır.

  Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

  Öksürük kriz şeklinde geliyor ise ateşle beraber seyrediyorsa, günlük aktiviteleri ve gece uykusunu etkiliyorsa doktora başvurulmalıdır. AİLE SAĞLIK ZAMAN

  18 Ekim 2009, Pazar