6 Ocak Hangi Burç

'Kadınların Dünyası' forumunda Elfida tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. 6 Ocak Hangi Burç - 6 Ocak Hangi Burçtur

  6 Ocak Oğlak Burcudur

  6 Ocak günü Türkiye de ve Dünya da Yaşanan Önemli Olaylar


  2007 : Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bir gazeteye yaptığı açıklamada, KKTC'deki Lokmacı Kapısı'nın açılmasında bir sakınca görmediklerini, ancak bu tür adımların, karşılıklı olarak eş zamanlı atılması gerektiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise KKTC'deki Lokmacı Kapısı'nın açılması ve bölgedeki askerlerin çekilmesi konusunda Başkanlığın görüşlerinin hükümete iletildiği, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın ziyareti sırasında da bu görüşlerin kendisine aktarıldığı, olayın güvenlik sorunu yaratacağı ve bunun üzerinde ulusal bir uzlaşının bulunmadığı belirtildi.
  1924 : Yazar Hafız İbrahim Efendi İstiklal Mahkemesi tarafından bir sene hapse mahkum edildi. Hafız İbrahim Efendi İslamiyette Ahlak ve Kadınlarda Tesettür adlı broşürde irtica propagandası yapmakla suçlanıyordu.
  1927 : İstanbul liman şirketi ile mavnacılar arasındaki anlaşmazlığa polis müdahale etti. Polislerden dördü yaralandı.Gözaltına alınan 300 mavnacıdan 34'ü tutuklandı.
  1929 : Yugoslavya Kralı Aleksandr parlamentoyu feshetti ve ülkede askeri diktatörlük kurdu.
  1938 : Nazi baskısından kaçan Sigmund Freud Londra'ya gitti.
  1954 : İsmail Ezheri Sudan'ın ilk başbakanı oldu.
  1955 : On iki Ada karasuları sınırının saptanması için Yunanistan ile görüşmelere başlandı.
  1956 : Kanada'da 14 ülkenin katıldığı hava gösterisi yarışmalarında Türkiye birinci oldu.
  1961 : Kurucu Meclis ilk toplantısını yaptı.
  1961 : Milli Birlik Komitesi,147 öğretim üyesinin üniversiteye dönmesi ile ilgili tasarıyı gündeminden çıkardı.
  1963 : Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Siirt'te zengin bir petrol damarı buldu.
  1968 : İmar ve İskân Bakanı Haldun Menteşeoğlu konut sorununu dile getirdi. "İstanbul 8 milyona çıkarsa ne yaparız?" dedi.
  1969 : Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ni (ODTÜ) ziyaret eden Amerikan Büyükelçisi Robert Komer'in makam otomobili öğrenciler tarafından yakıldı.
  1971 : İstanbul'da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde işten atılan 15 model çıplak olarak protesto gösterisi yaptı.
  1977 : Dev-Genç İstanbul Başkanı Paşa Güven yakalandı. İstanbul Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği kapatıldı ve 39 kişi gözaltına alındı.
  1977 : Metin Erksan'ın İntikam Meleği ( Kadın Hamlet ) filmi gösterime girdi.
  1980 : Türkiye Emekçi Partisi (TEP) Genel Başkanı Mihri Belli tutuklandı.
  1980 : Adam öldürmekten hükümlü 3 ülkücü mahkûm Yozgat Cezaevi'nden kaçtı.
  1981 : Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında gözaltında tutulan 39 kişiden 15'i tutuklandı. Tutuklananlar arasında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da var.
  1983 : Yazar Osman Şahin'in 1,5 yıllık hapis cezası Yargıtay'ca onaylandı. Yazar "Bölücülük" iddiasıyla yargılanmıştı.
  1983 : 10 kişi Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. Vatandaşlıktan çıkarılanların arasında Yılmaz Güney ve Cem Karaca da vardı.
  1984 : Adalet bakanlığı bir açıklama yaptı; cezaevlerinde 74.946 tutuklu ve hükümlü var.
  1984 : Tunus'ta ekmek fiyatlarının yüzde 125 oranında artması üzerine ayaklanma başladı; 75 kişi öldü, sıkıyönetim ilan edildi.
  1994 : Er, erbaş ve yedek subayların terhisleri, Genelkurmay tarafından 3 ay ertelendi. Sürdürülen operasyonlarda yetişmiş askeri personele ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
  1994 : Yüksek Seçim Kurulu, İnterstar televizyonunun yayınını 5 gün süreyle durdurdu. İnterstar siyasi reklam yasağına uymayacağını açıklamıştı.
  2012 : Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “örgüt yöneticiliği” ve “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklandı. Başbuğ, tutuklanan ilk Genelkurmay Başkanı oldu.
  2015 : Sultanahmet'te turizm şube karakoluna intihar saldırısı: 1 polis şehit