500 bin kişiye kamuda geçici iş

'Haberler' forumunda aykuta tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hükümet özel bir istihdam paketi hazırlıyor. Tam 500 bin kişiye asgari ücretle kamuda iş sağlanacak. paketin detayları şöyle;

  Küresel krizin Türkiye'ye yansımaları nedeniyle işsizler ordusuna her gün yenileri eklenirken, hükümet, en az 500 bin kişinin asgari ücretle kamuya yararlı işlerde çalıştırılması için özel istihdam paketi hazırladı.

  Sabah gazetesinin haberine göre; çalışma Bakanı Çelik tarafından hazırlanan çalışmaya göre, işe alınanlar, okulların bakım onarımı, otoyolların kenarının temizliği gibi işlerde çalışacak. Çalışma, yakında kabine gündemine gelecek..

  Hükümet, kriz ile birlikte Türkiye'nin en önemli sorunu haline gelen işsizlikle mücadele için yeni bir paket hazırladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından hazırlanan paket kapsamında, 500 bin kişiye asgari ücretle olanağı sağlanacak. İşe alınanlar, kamuya yararlı işlerde çalıştırılacak.

  KAMUYA YARARLI İŞLERDE ÇALIŞILACAK

  Çelik'in istihdam paketinde iki önemli öneri yer aldı. Buna göre 500 bin kişiye kamuda iş olanağı sağlanacak. Bu kişiler, kamu binalarının, okulların boya badana, bakım, onarım işleri, otoyol ve bölünmüş yolların temizliği, kenarlardaki pet şişe, poşetlerin toplanması, ağaç dikme gibi kamuya yararlı işlerde çalıştırılacak. Taşeron firmalara belirtilen oranda işçi çalıştırılması koşulu ile bu işler verilecek.

  İŞKURDAN ELEMAN ALINMAK ZORUNDA

  Firmalar, İş-Kur'a kayıtlı 1 milyon 100 civarı işsiz arasında eleman almak zorunda olacak. 500 bin işçinin sigortası yaptırılacak ve asgari ücretle çalıştırılacak. Çalışma süresi 6 ay ile sınırlı olacak. Ancak gerek duyulursa süre 6 ay daha uzatılacak. Böylece bir yıllık iş kapısı açılacak. Bakanlığın hesaplamalarına göre 500 bin işçinin altı aylık maliyeti 200-300 milyon TL olacak. İkinci öneri ise yılda 150 bin kişiye aylık 350 lira ücretle meslek eğitimi verilmesi oldu.
    2. Cevap: 500 bin kişiye kamuda geçici iş

  Geçici bulacaklarına köklü iş bulsalar yaa. Bir nebze iyi olabilir ama insanlar da 6 ay yada 1 yıl boyunca buraya bağlanmış olacak.
    3. Cevap: 500 bin kişiye kamuda geçici iş

  ne yapsın millet geçici işi kalıcı iş lazım bi iş de benim eşime lütfen :mad:
    4. Cevap: 500 bin kişiye kamuda geçici iş

  inşallah bu ekonumik kriz biran önce biter de millet rahat bir nefes alsın:(