5. sınıfı bitirenler Kuran öğrenebilecek

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 9 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. 5. sınıfı bitirenler Kuran öğrenebilecek

  Anayasa Mahkemesi, ilköğretimin 5. sınıfını bitirenler için tatil döneminde yaz Kuran kursları açılabileceğini öngören kanun hükmünün iptal istemini reddetti. İşte kararının ayrıntıları..

  Anayasa Mahkemesi, ilköğretimin 5. sınıfı bitirenler için tatil döneminde yaz Kuran kursları açılabileceğini öngören maddenin iptal istemini reddetti.

  Anayasa Mahkemesi, bugün, Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna 28 Şubat süreçinde eklenen ve Kuran kurslarındaki yaş sınırını düzenleyen maddenin iptalini görüştü. Yüksek Mahkeme, yasanın iptalinin istemini bugün esastan görüştü.

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, baktığı bir davada, Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'a, 1999 yılında eklenen Ek Madde 3'ün birinci fıkrasının üçüncü tümcesi ile ikinci fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.
  Ek Madde 3'ün birinci fıkrası, "İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında Kur'an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığınca Kuran kursları açılabileceğini" düzenliyor.
  Maddenin, "İlköğretimin 5. sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kuran kursları açılır" fıkrasının iptali istenmişti.

  DANIŞTAY'IN GEREKÇESİ

  Genel Kurul’un başvurusunda, düzenlemenin, temel eğitim yıllarında çağdaş bilim ve eğitimin gereği olarak laik eğitimi kesintisiz olarak ve bir bütünlük içinde tamamlamamış çocuklara dinsel eğitim verilmesini öngördüğü, bunun da Anayasa'ya aykırı olduğu ileri sürüldü.

  Gerekçede, “Devletin eğitim ve öğretimdeki gözetim ve denetim görevi, laiklik ilkesine aykırı etkinlik ve öğretim yapılmasına izin verilmemesi görevini de kapsamakta olduğu” belirtilerek, özellikle eğitim-öğretim alanında laikliğe bağlılık ve saygının, ulusun geleceği açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

  Ayrıca gerekçede, Türk milli eğitiminin temel amacının, "'Türk Milleti'nin tüm bireylerini, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve Anayasa'da anlatımını bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Anayasa'nın başlangıcında belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluklarını bilen ve bunları yaşamında uygulayan vatandaşlar olarak yetiştirmek olduğu" belirtildi.

  ANKA
  haber7
   
 2. Cevap: 5. sınıfı bitirenler Kuran öğrenebilecek

  paylasım ıcın saol...
   
 3. Cevap: 5. sınıfı bitirenler Kuran öğrenebilecek

  teşekkürler