5. sınıf fen ve teknoloji Enerji kaynakları nasıl oluşur ?

'Eğitim Merkezi' forumunda Utku06 tarafından 8 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Lütfen bana Enerji kaynakları nasıl oluşur bilgi verin
    2. Cevap: 5. sınıf fen ve teknoloji Enerji kaynakları nasıl oluşur ?

  Enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynakları ; güneş, su, rüzgar, jeotermal, biyomas ve yenilenebilir olmayan (fosil kökenli) enerji kaynakları ; kömür, petrol, doğal gaz, nükleer diye ikiye ayrılır.

  Enerji farklı şekillerde elde edilir: Isı (termal), ışık (radyant), mekanik, elektrik, kimyasal ve nükleer enerji

  Enerjinin iki tipi vardır, depolanmış (potansiyel) enerji, ve hareket (kinetik) enerjisi olmak üzere Örneğin, yediğimiz yiyecekler kimyasal enerji ihtiva eder, vücudumuz bu enerjiyi kullanmaya başlayıncaya kadar depo eder İş yaparken bu enerji serbest bırakılır.

  Yenilenebilir enerjileri sürekli kullanabiliriz, Yenilenemeyenler tükenince çok kısa zamanda yeniden üretilmesi mümkün değildir. Solar enerji güneşten, rüzgar ve jeotermal enerjisi yerkürenin kendisinden, biyomas enerjisi bitkilerden ve hidrogücü, sudan elde edilen yenilenebilir birer kaynaktır ve bu enerjiler ısı ve elektrik enerjisine çevrilebilirler.

  Ancak bugüne kadar kullandığımız enerjilerin çoğu yenilenebilir olmayan, fosil kaynaklardandır, kömür, petrol, doğal gaz gibi Bunlara fosil kaynaklar denir çünkü milyonlarca yıl yerin derinliklerinde kaya ve toprak altında kalmış, ısı ve basınç altında fosilleşmiş bitki ve hayvanlardan oluşmuşlardır.
    3. Cevap: 5. sınıf fen ve teknoloji Enerji kaynakları nasıl oluşur ?

  çok işime yaradı teşekkürler