5 Ağustos Çarşamba Berat Kandili 2009

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bütün İslam Aleminin ve Forumdaş Ailesinin kandili mübarek olsun.Dualarımız kabul olsun.:)
  [​IMG]
  Berat Gecesi, Şaban ayının 14.gününü 15′ine bağlayan gecedir. Kutlu bir zaman dilimi olan ve kelime anlamı olarak, günahlardan arınıp Yüce Mevla’nın af ve mağfiretine erişmeyi ifade eden Berat, aynı zamanda Kuran ayı olarak da kabul edilen rahmet ve mağfiret mevsimi mübarek Ramazan ayına yaklaştığımızın müjdesidir.Rahmet kapılarının açılıp, duaların kabul olacağı dört geceden biridir.
  Kuran-ı Kerim, bu gece indi. Allahu teala, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, her şeyi taktir etti, diledi.
  Resulullah (s.a.v) bu gece çok ibadet ve dua ederdi. “Allahümmerzuknâ, kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakıyyen” duasını çok okurdu. Şaban ayında oruç tutmak çok sevaptır.
  Af ve mağfiret çağrısının daha da yoğunlaştığı bu gecede, Kuran-ı Kerim'de “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kemeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”.(Zümer,53) buyuran Yüce Rabbimizin davetine icabet ederek kendimiz, ailemiz, ülkemiz, bütün Müslümanlar ve insanlık için dua ve niyazda bulunalım.
  Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, çevremize, milletimize ve bütün insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden hatırlayalım. Birbirimizin kusur ve hatasını örtmeye, güzelliklerini öne çıkarıp paylaşmaya çalışalım. Aramızadaki sevgi-saygı bağını, dayanışma-kaynaşma ruhunu pekiştirerek hem insanı ve dini hasletlerimizi, hem de toplum olarak birlik ve bütünlülüğümüzü, huzur ve eseliğimizi koruyalım. Bu duygu ve düşüncelerle bu gecenin, insanlığa hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmemize vesile olmasını Yüce Allah’tan istemeliyiz.

  Hadis_i Şerif'lerde buyruldu ki;

  Şaban’ın on beşinci(Berat) gecesi olunca, gecesini ibadet ile gündüzünü de oruç ile geçirin! O gece Allahu teala buyuruyor ki: “Affedilmek isteyen yok mu, günahlarını affedeyim? Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim? Derde müptela olan yok mu, sıhhat, afiyet vereyim? Ne isteyen varsa, isteyin vereyim!” bu hal, imsak vaktine kadar devam eder.

  Bu gece göklerin kapıları açılır, melekler Müminlere müjde verir, ibadete teşvik ederler.

  Bu gece, salih akraba ile ilgisini kesen, büyüklenen ve ana babasına asi olanlar affa uğramaz.

  Cebrail”aleyhisselam” bana geldi. Kalk namaz kıl ve dua et! Bu gece, Şaban’ın on beşinci(Berat) gecesidir dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahu teala affeder. Yalnız, müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri, alkollü ve içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez.

  Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri “işleri” Allahu tealaya arz olunur.

  Berat gecesini ganimet, fırssat biliniz! Çünkü, belli bir gecedir. Kadir gecesi, çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Berat gecesinde çok ibadet yapınız! yoksa kıyamet günü pişman olursunuz!
  Kıyamette pişman olmamak için, bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe ve istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kuran-ı Kerim’i okumalı, Müslüman alemine dua etmelidir.

  Beraat Kandili namaz ve ibadetleri
  Beraat gecesi yapılacak ibadetler - Forumdas.Net

    2. Cevap: 5 Ağustos Çarşamba Berat Kandili 2009

  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.
  Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanamayacak kadarda çok sevabı vardır.

  Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh’den gelen rivayete göre:
  “Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: “Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala’nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala’nın mağfiretidir.

  Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.
  Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.
  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar…
  Bu namaz hakkında Hz. Aişe Radıyallahu An-hum’a validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.
  -”Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende
  -”En iyisini, Allah ve Resulü bilir.” Dedim. Şöyle buyurdu:
  -”Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin”?
  -”Olur” dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:
  “Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem…”
  Sonra kendisine sordum: “Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: “Sen onları öğrenebildin mi”? Bu sorusuna karşılık: “Evet” deyince, şöyle buyurdu:
  “Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret.”

  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:

  “Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; şifâ vereyim. ”

  “Allah Teâlâ Şaban’ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. ” (İbn Mace, İkametü’s-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).
   


Similar Threads: Ağustos Çarşamba
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Çarşamba Günü Banyo Yapılırmı 20 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet safer ayı son çarşamba 28 Aralık 2011