4G Teknolojisi Nedir

'Teknoloji Haberleri' forumunda Dark tarafından 26 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. 4G nedir?

  3Gnin popülerliği devam ederken ve bu teknolojinin avantajları konuşulurken, yakında 4Gnin açılacağı ile ilgili haberler, teknolojik yenilikleri yakından takip edenleri heyecanlandırmayı başardı.
  [​IMG]

  Mobil cihazların, yüksek çözünürlüklü video devrine geçmesi, 4G ile olacak. Ağ donanım sağlayıcı firması olan Cisconun Pazarlama Müdürü Suraj Shetty tarafından yapılan açıklamaya göre, 4G hizmetinin devreye girmesi ile, bazı firmaların video uygulamaları son bulacak. Çünkü, 4G beraberinde yüksek çözünürlü video uygulamalarını getirecek. Shetty, yaptığı açıklamada, yüksek hızlı kablosuz geniş bant teknolojilerinden olan LTE ve WIMAXın, yüksek çözünürlüğe sahip videoların, mobil cihazlarda paylaşılmasını mümkün kıldığını belirtti.

  Cisco tarafından yapılan açıklamanın devamında, kablolu internet sağlayıcılarının, ancak geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri sayesinde telekomünikasyon şirketleriyle rekabet edebileceğini, çünkü telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu kapsamlı video hizmeti sayesinde, neredeyse kablolu internet haline geldiklerini belirtildi.

  Kablosuz bir ortamda, yüksek çözünürlükteki bir videonun paylaşımı hemen hemen imkansız. Bu hizmet, ancak fiber optik veya DSL üzerinden paylaşılarak sağlanabiliyor. İşte 4G devriminin ardından, yüksek çözünürlükteki videoların kablosuz ortamda rahatlıkla paylaşımı da mümkün hale gelecek.

  4Gnin 15mbps bant genişliğini desteklediği düşünüldüğünde, bazı hizmetlerin böyle bir kapasitedeki bant genişliğinde oldukça fazla gelişeceğini tehmin edebiliriz.

  Cisco, yaptığı bir araştırmaya göre, 2012 yılında, günümüz video transferi 4 kat artacak. Ayrıca, 2013 yılında veri paylaşımının tahmini yüzdelerini belirliyor. Bu sonuçlara göre; veri alışverişinin yüzde 64′ü video paylaşımı, 19′u veri servisleri, 10′u dosya paylaşımı ve 7si ise ses paylaşımından oluşacak.


  4G Cep Telefonu

  4G teknolojisini kullanan ilk cep telefonu geliyor: Peki kim yapacak; işletim sistemi ne olacak?

  ABD şebeke operatörü Sprint yüksek bir ihtimalle 2010'da Wimax veri standardını kullanan bir Android cep telefonu çıkarmayı planlıyor. Haberin çıkış noktası ise, Chicago'daki 4G bilgilendirme görüşmeleri.

  Bilgilere göre operatör şu sıralar ABD'li Clearwire firmasıyla beraber yoğun bir şekilde Wimax cep telefonu üzerinde çalışıyor. İlk Wimax cep telefonun hem 3G şebekelerini (UMTS, WLAN) hem de çıkacak olan 4G şebekesini destekleyen, Android tabanlı bir cep telefonu olacağı söyleniyor. Yeni veri standardının bir iPhone 3G'nin HSDPA üzerinden (Phase III, 7,2 Mbit/s) sağlayacağı bant genişliğinin üç kata kadar daha fazlasını sunacağı iddia ediliyor.
    2. Cevap: 4G Teknolojisi Nedir

  ben daha 3G yi anlamadım 4G nerden çıkıyo?
  saol..
    3. Cevap: 4G Teknolojisi Nedir

  ebru ya katılıyorum daha elımıze 3G gecmedı.önce onun bır keyfını cıkartalım dımı ama (:
    4. Cevap: 4G Teknolojisi Nedir

  Valla babam telefon meraklısı olduqundan anında aldı 3Gli telefon ama bana saçma geliyo daha alışmadım bende...:D4G de bakalım ne olacak??