4g nedir 4g

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 17 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. 4G ne anlama gelir
  4G nin anlamı nedir

  4G veya 4N ile gösterilen 4. Nesil kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelen 4G, mobil cihazlarda yüksek çözünürlüklü video devrini başlatıyor. İşte 4Gnin getirecekleri

  Ağ donanım sağlayıcılarından Cisconun yaptığı açıklamaya göre 4G servisleri kimi şirketlerin video uygulamalarının sonu olacak. Cisco Uluslararası Servis Sağlayıcısı Pazarlama Müdürü Suraj Shetty geçen hafta yaptığı bir söyleşide “şirketlerin yüksek-hızlı kablosuz geniş bant teknolojileri olan WiMAX ve LTEnin, yüksek çözünürlüklü videoların mobil cihazlarda paylaşımına imkan sağladığını belirtti.

  4G kapasitesi 15mbps bant genişliğini destekliyor. Eğer ki böyle bir bant genişliğine sahip olursak, kimi servislerin daha da gelişeceğini tahmin etmek pekte yanlış bir yorum olmaz.

  Dördüncü Nesil Yani 4G: 4G çalışma gruplarına göre, 4G altyapı ve terminalleri, 2Gden 4Gye uygulanan, hemen hemen tüm standartlara sahip olacaktır. Mevcut kullanıcılar için yürürlükteki kabul edilmiş 4G sistemlerine rağmen,ileride tüm IP ler için tek bir paket tabanlı altyapı öngörülmektedir. Aynı zamanda,yeniliklere ve değişimlere uyum sağlayabilecek ortamı oluşturacak birtakım tekliflerde sunulmaktadır. Hernekadar resmi olmasada WiMax, WiBro, 3GPP Long Term Evolution and 3GPP2 Ultra Mobile Broadband teknolojileri 4G olarak adlandırılmaktadır.