3G Hayatımızda Neleri Değiştirecek

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 30 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bugünden itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlayan 3G teknolojisinin ‘hayatımızda neleri değiştireceği’ konusu gündeme geldiğinde, öne çıkan noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  1- Telefonda TV, hem de interaktif
  3G teknolojisinin sağlayacağı mobil genişbant internet erişimi sayesinde televizyona, filme, müziğe, sağlığa, trafiğe ve benzeri alanlarda bilgiye, işe, eğlenceye mobil cihazlardan hızlı bir şekilde erişilebilecek. Mobil V alanındaki yeniliklere bakılacak olursa, bir yandan cep telefonunda TV izlerken diğer yandan interaktif oylamalara programa katılım veya oynayan bir görüntü hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olacak.
  Kullanıcılar ayrıca, TV izlerken cep’ten karşılıklı sohbet edebilecek, program sunucusuyla iletişim kurabilecekler. Bu da beraberinde yeni TV program formatlarını getirecek. ‘Canlı interaktif mobil TV’ olarak adlandırılan bu yeni teknoloji kesintisiz TV yayınını da beraberinde getiriyor.

  2- Müzik parçasını 3G’den satın al
  Online müzik 3G ile birlikte daha önemli hal alacak. 12 saniyede 3 MB büyüklüğündeki MP3 parçası cep telefonlarına yüklenebilecek. Böylece her an her yerde yanımızda taşıdığımız cep telefonlarına müzikçalar fonksiyonlarının eklenmesiyle, video kliplerin de izlenmesi, online mağazalardan şarkı satın alınmasının önü açılacak.

  3- Çekilen fotoğraf anında internette
  3G’nin internet erişim hızını artırması, internette kesintisiz sörf yapılmasını sağlıyor. Cep telefonu veya laptop’lar üzerinden 3G teknolojisiyle internete erişim sağlayacak olan kullanıcılar, çektikleri fotoğraf ve video’ları arkadaşlarıyla MMS veya e-posta paylaşabildiği gibi, online fotoğraf veya Youtube gibi video sitelerine bu dosyaları hızlı bir şekilde yükleyebilecek.

  4- Çapkınlar yandı! ‘Aşkım, toplantıdayım’ dönemi bitiyor
  3G ile birlikte görüntülü iletişim teknolojisinin kullanılması, konuşulan kişinin bulunduğu mekânın da ortaya çıkmasına yol açacak. Bu durum da çapkınların işini zorlaştıracak.
  Daha önce telefondan eşini arayarak, ‘iş toplantısındayım’ veya ‘toplantıdayım’ diyerek, farklı mekânlarda çapkınlık peşinde koşanlar, 3G’yle birlikte bu gerekçeleri öne süremeyecek. Bu arada operatörlerin görüntülü görüşme için fiyatları düşük tutmasının, bu servise olan ilgiyi artırması bekleniyor.
  Bu teknolojinin kamera tarafından güvenlik amaçlı uygulamalar da olacak. Ayrıca evlere kurulan kameralar cep’ten takip edilecek. Bu yolla evde bakıcıya bırakılan bebeğin cep’ten kontrolü sağlanacak.

  5- Patron, çalışanı 3G üzerinden yakalayacak
  Piyasalarda yaşanan krizle birlikte masraflarını azaltmak isteyen şirketler başta yurtdışında olmak üzere iş toplantılarını erteleme veya azaltma yoluna gittiler.
  3G teknolojisi her an her yerden görüntülü iletişim kurulabilmesini sağladığından, iş toplantılarının da video konferans yoluyla yapılmasını sağlayacak.
  Bir şirketin patronu, cep’ten çalışanlarının yaptığı toplantıya katılabileceği gibi, şirkette yapılan toplantıya herhangi bir çalışanın telefondan görüntülü katılımı sağlanabilecek. Bunun yanı sıra laptop’lar yoluyla mobil platformda video konferans uygulamaları da artacak.

  6- Röntgene, MR’a cep’ten bakılacak
  Sağlık alanında teknoloji olarak önemli yatırımların altına imza atan hastane ve doktorlar 3G teknolojisiyle birlikte hastalara uzaktan erişim imkânı sağlayacak. Bu teknolojiyle birlikte sağlık sektöründeki raporlar veya analizler aynı anda değişik yerlerde bulunan doktorlar tarafından anlık olarak görüntülenebiliyor.
  Farklı şehirlerdeki doktorlar 3G teknolojisi üzerinden bir araya gelerek, durumu kritik olan bir hastanın röntgen veya MR sonuçlarını inceleyerek, hastaya uzaktan yardımcı olabilir.
  Ayrıca ambulanslarda gereken müdahalenin yapılması için doktorlar, uzaktan hemşirelere yardımda bulunabilir. Tüm bunlar için 3G’deki görüntülü iletişim ve hızlı internet bağlantısı özellikleri yeterli oluyor.

  7- Atılan golü çek, arkadaşına yolla
  Cep telefonlarında 3G’yle birlikte, kullanıcılar, futbol maçındaki golleri canlı izleyecek, maçtaki en güzel anı ekranlarına duvar kâğıdı yapabilecek. Spor servisleri SMS’den öteye giderek daha interaktif bir hal alacak.
  Oynanan her maçın golleri ve önemli pozisyonları operatörler tarafından video servislerine üye olan abonelere gönderilecek. Spor tutkunlarının yazıştığı forumlar telefonlara taşınacak. Spor için hazırlanan oyunlar, logolar, duvar kâğıtları ve melodilerin kullanımı yaygınlaşacak.

  8- Cep telefonunda hız sınırı aşılacak
  3G teknolojisi cep telefonlarındaki data transfer süresini oldukça aşağı çekecek. Şu anki testlerde 10 MB’lık bir dosyayı 14 saniyede 3G (HSPA) şebekesi üzerinden yüklemek mümkün. Ayrıca 2 MB’lık bir dosyanın farklı şebekelerdeki yükleme hızlarına bakıldığında 3G şebekesinde şu an kullanılan GPRS’in 133 kat hızına çıkılabildiği görülüyor.
    2. Cevap: 3G Hayatımızda Neleri Değiştirecek

  wish sabah görüntülü konuştum valla harika bişe:f63::f196:
    3. Cevap: 3G Hayatımızda Neleri Değiştirecek

  Tabi bütün 3G servisleri için ayrı olarak ücret lazım....Millet 4g nin derdinde biz 3G geldi diye haftalardır reklam üstüne reklam...