30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinlikler

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 2 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. 30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinlikleri  30 Ağustos Zafer Bayramında Yapılan Etkinlikler

  Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

  [​IMG]

  30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinlikler

  30 Ağustos Zafer Bayramı, bütün yurtta büyük bir coşku içerisinde törenlerle kutlanır. Tören alanları Atatürk posterleri ve Türk Bayrakları ile donatılır.


  Devlet erkanı ve bir çok vatandaş tarafından Ankarada Anıtkabir ziyaret edilir. Atatürk Mozolesine çelenk sunularak saygı duruşunda bulunulur ve İstiklal Marşı okunur. Anıtkabir Defteri imzalanır.


  Yine yurdun tüm illerinde Atatürk Anıtlarına çelenkler konularak törene katılanlarca Atatürkün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunur.


  Tüm şehitlikler ziyaret edilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürke, silah arkadaşlarına, Türk Ordusuna, Kurtuluş Mücadelesine katılmış aziz Türk milletinin ecdadına şükranların ifade edildiği övgü dolu sözler söylenir, şiirler okunur.

  30 Ağustos Zafer Bayramının anlam ve önemini ifade eden konuşmalar yapılır.

  Askeri birlikler tarafından geçit törenleri düzenlenir. Genel Kurmay Başkanlığı tarafından 30 Ağustos resepsiyonu verilir. Gece fener alayları oluşturulur.


  Her yıl 30 Ağustos günü Türkiyede resmi tatildir.