3 Yaş Çocuğu Tuvalet Eğitimi

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 10 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. 3 Yaşındaki çocuğa nasıl tuvalet eğitimi verilir

  Bebek bakımında en fazla sabır ve özveri tuvalet eğitiminde gereklidir. 18 ile 30 ay arasında çoğu bebek tuvalet eğitimini almaya hazır hale geliyor. Genelde bebekler 2 yaş sonunda dışkılarını, 3 yaş sonunda da çişlerini tutmayı öğreniyorlar

  (Kızlarda genellikle 2,5 yaş civarında, erkeklerde ise 3 yaş civarında) Tuvalet eğitiminde önemli olan, çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olmadan bu eğitimi vermek için acele edip baskı yapmamaktır.

  Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtiler
  ● Çocuğun bu işin tuvalete yapılması gerektiğiyle ilgili sosyal bir farkındalığı kazanmış olması,
  ● Tuvaleti geldiğinde farkına varabiliyor olması. Henüz konuşmaya başlamamış olsa bile bunu işaretle anlatabiliyor olması,
  ● Bazı basit isteklerinizi yerine getirebiliyor olması,
  ● Gün boyunca alt bezinin en az iki saat kuru kalabiliyor olması,
  ● Kısa bir uykudan sonra alt bezinin kuru kalabiliyor olması,
  ● Bağırsak faaliyetlerinin düzenli hale gelmesi ve daha önceden tahmin edilebiliyor olması. (Bazı çocuklar günde 2-3 kez, bazıları ise 2-3 günde bir kez kaka yaparlar. Burada önemli olan bu aralıkların düzenli olarak tekrarlanması ve daha önceden tahmin edilebilir düzeye gelmesidir).
  ● Alt bezi ıslandığında rahatsız olması,
  ● Lazımlık veya oturağına ilgi gösteriyor olması,
  ● İç çamaşırı giymek istiyor olması.

  Tuvalet eğitimine başlarken dikkat etmeniz gereken noktalar

  ● Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık ya da klozete uygulanabilir oturma yeri alın. Burada en önemli özellik, çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda bağırsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilecek ve olası korkularına karşı güven duygusu gelişecektir. Bu konuda resimli bir kitap çok işinize yarayabilir.
  ● Eğitime başlama aşamasında öncelikle çocuğunuza, sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması konusunda cesaret verin. Ne zaman isterse sizden yardım alabileceği konusunda da emin olmasını sağlayın. Ara ara alt bezini çıkararak külotla dolaşmasına izin verin. Bu sırada lazımlık gözünün önünde olsun, ona ne zaman isterse oturabileceğini söyleyin ve bunu sık sık hatırlatın.
  ● Tuvalet eğitimi süresince belirli bir rutin oluşturun. Bu, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra, banyodan önce ya da bağırsak hareketlerinin başladığı herhangi bir zaman olabilir. Buradaki amaç, bebeğin lazımlığa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır.
  ● Çocuğa tuvaletinin nereye gideceğini anlatın. Bezine ya da külotuna kaka yaptığı zaman, onu lazımlığa oturtun, bezi onun gözü önünde lazımlık içine boşaltın. Bu durum, onun oturma ve kaka üretme arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım edecektir. Lazımlığı tuvalete döktükten sonra sifonu ona çektirin –korkuyorsa yapmayın- kakanın nereye gittiğini görsün. Kakadan sonra giyinmeyi ve ellerini yıkamayı öğretin.
  ● Tuvalet eğitimine gündüzleri başladığınızda, geceleri alt bezine devam edin. Öncelikli amaç gündüz tuvalet kontrolünü sağlamaktır, sonra aşama aşama gece eğitimine başlanacaktır.
  ● Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara ara altına kaçıracaktır. Ona kızmayın, cezalandırmayın. Kaslarını kullanmayı öğrenirken bu durum olağandır ve biraz zaman alabilir. Tuvaletini altına yapması durumunda altını temizlerken, bir dahaki sefere ona lazımlığı ya da tuvaleti kullanmasını hatırlatın.
  ● Tuvalet uygun şekilde kullanıldığında başlarda şeker vermek gibi ufak ödüllendirmeler işe yarayabilir. Takdir ettiğinizi gösteren bir gülümsemeye de çocuğunuzun ihtiyacı olacaktır.

  Yasemin Ozan Kalkavan
  Uzman Klinik Psikolog​