3. Osman Hayatı

'Osmanlı Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 2 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. 3. Osman Kimdir


  3. Osman Biyografisi

  3.Osman 1699 yılında Edirne’de dünyaya geldi. III.Osman, 25. Osmanlı Padişahı ve İslam halifesidir. Babası Sultan II.Mustafa, annesi ise Şehsuvar Sultan’dır.

  III.Osman’ın eşlerinin isimler Leyla Sultan, Ferhunde Emine Sultan, Zevki Sultan ve Meryem Sultan’dır.

  III.Osman’ın çocuklarının adları bilinmemektedir. Sultan III.Osman’dan sonra tahta III.Mustafa geçti.

  Padişahlık Öncesi


  Sultan III.Osman’ın şehzadeliği sarayda geçti. Araştırmacı ve meraklı bir kişiliği olan Sultan III.Osman din, edebiyat konularına meraklıydı ve bu konuda kitaplar okurdu. İyi bir eğitim gördü ve ağabeyi Sultan I.Mahmut’un ölümü üzerine 1754 yılında tahta geçti.

  Padişahlık Dönemi


  Sultan III.Osman’ın siyasi dönemi Belgrad Antlaşması’nın da verdiği barış ortamanından dolayı sakin geçti. III.Osman döneminde diğer ülkelerle bir sorun yaşanmadı. Ülke içinde bazı ayaklanmalar meydana geldi fakat bu ayaklanmalarda kısa süre de bastırıldı.

  Sultan III.Osman 3 yıllık saltanatı boyunca pek çok kez sadrazam değiştirdi. III.Osman’ın sadrazamlarının isimleri: I.Mahmut’un son dönemlerinde ve III.Osman’ın ilk dönemlerinde sadrazamlık yapmış olan Çorlulu Köse Bahir Mustafa Paşa, Naili Abdullah Paşa, Nişancı Buyuklı Ali Paşa, Yirmisekizinci Çelebizade Mehmed Said Paşa, Çorlulu Bahir Mustafa Paşa ikinci kez sadrazamlığa getirilir ve Damat Koca Ragıp Paşa’dır. Ayrıca Sultan III.Osman’ın son sadrazamı olan Damat Koca Ragıp Paşa, III.Osman’dan sonra tahta geçen III.Mustafa’nın da ilk sadrazamıydı.

  1755 yılında kış çok soğuk ve dondurucu geçti. Haliç dondu. Ayrıca Sultan III.Osman döneminde çok İstanbul’da çok büyük yangınlar yaşandı. 1755 yılında İstanbul Hoca Paşa semtinde çıkan yangın yaklaşık 36 saat sürdü ve şehire çok büyük zarar verdi. Diğer yangın ise 1756 yılında İstanbul Cibali yakınlarında çıktı ve neredeyse İstanbul’un dörtte üçü yandı. Yangından sonra şehri yeniden inşa etmek için çok fazla imar çalışması yapıldı.

  İstanbul’da I.Mahmut döneminde yapımına başlanan Nuru Osmaniye Camii tamamlandı. Ayrıca İhsaniye Camii ve Mescidi yapıldı. Caminin yanına kütüphane, medrese ve çeşme yapıldı. Osmanlı Devleti’nin ilk deniz feneri olan Ahırkapı Feneri yapıldı.

  Sultan III.Osman üç senelik saltanatından sonra 1757 yılında vefat etti. Naaşı kardeşi Sultan I.Mahmut’un Yeni Camii de ki türbesine defnedildi.

  Sultan III.Osman’ın sakin ve şevkatli bir kişiliği vardı. Yardıma muhtaçlara her zaman yardımlarda bulunurdu. Sık sık kıyafet değiştirip halkın arasına girer, bizzat onlaın sorunlarını kendisi dinlerdi. Rüşvetten nefret ederdi. Sultanlığı boyunca bununla mücadele etti.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...