3. Mehmet Dönemi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 17 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. 3.Mehmet Dönemi, Hakkında,


  3. MEhmet Dönemi olayları nelerdir

  III.Muratın ölümü üzerine Manisada sancak beyi bulunan oğlu III.Mehmet 1595te Osmanlı tahtın çıktı.III.Mehmet ,Osmanlı Devletinde sancak beyliğinden gelerek tahta çıkan son padişahtır.

  3.Mehmet Padişahlık Sırası 13

  Saltanatı 9 Yıl
  İslâm Halifelik Sırası 78
  Cülûsu 27 Ocak 1595
  Babası Sultan III. Mûrâd Hân
  Annesi Safiye Vâlide Sultân
  Doğumu 26 Mayıs 1566
  Vefâtı 21 Aralık 1603
  Kabri İstanbul Ayasofya Camiî Bahçesindedir

  [​IMG]

  Avusturya Savaşları
  III.Mehmet tahta çıktığında Avusturya savaşları devam ediyordu.Erdel,Eflak ve Boğdan beyleri Avusturya ile ittifak yapmışlardı.Estergon ve Vişegrat kaleleri Avusturyanın eline geçti.Devlet adamları ve askerin baskısıyla III.Mehmet 1596da İstanbuldan hareket ederek Avusturya üzerine sefere çıktı.Eğri kalesi kuşatıldı ve alındı.Bu olaydan sonra III.Mehmet Eğri Fatihi unvanı ile anıldı.

  Haçova Savaşı(1596):
  Eğri kalesinin alınmasından sonra Avusturyanın önderliğinde oluşan haçlı ordusu ile Haçovada büyük bir savaş yapıldı.Ağır kayıplar veren Osmanlı ordusunda dağılma belirtileri görüldü.Savaş kaybedilmek üzere iken ordunun geri hizmetlerinde görev yapan saray çalışanları ve geri hizmet bölükleri savaşa katıldı.düşman ordusu dağıldı.Kazanılan bu zafer Türklere Viyana yolunu açtı.
  Savaş sonunda yapılan yoklama ile o sırada orduda bulunmayan askerler kaçak ilan edildi.Ayrıca mallarına el konulması sağlandı.Bu durum Anadoluda Celali ayaklanmalarının nedenlerinden biri oldu.

  Kanije Savunması (1601)
  1600 yılında Avusturyanın elinde bulunan Kanije kalesi alındı.Kale komutanlığına Tiryaki Hasan Paşa getirildi.1601 yılında Avusturya ordusu Kanije kalesini kuşattılar.Tiryaki Hasan Paşanın kurnazlığı ve kahramanlığı karşısında tutunamayan haçlı ordusu geri çekilmek zorunda kaldı.

  İran Savaşları
  İran şahı I.Abbas Osmanlı Devletinin Avusturya ile savaşmasını ve Anadoludaki Celali isyanlarını fırsat bilerek Ferhat Paşa antlaşması ile kaybettiği yerleri geri almak için harekete geçti.Tebriz ve Erivanı ele geçirdi.Avusturya ve İran savaşları devam ederken III.Mehmet öldü (1603).Yerine,on dört yaşındaki oğlu I.Ahmet geçti.İran seferlerine I.Ahmet döneminde devam edildi.