3 boyutlu gençleştirme

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 14 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Üç boyutlu gençleştirme tedavisi cilt yenileme
  Yaşın ilerlemesiyle birlikte ultraviyole ışınları, mimik kaslarının hareketleri, yerçekimi ve sigara gibi çevresel faktörlerin de etkisi ile cilt yaşlanır. Yaşlanan deride lekeler, renk düzensizlikleri, yaygın kızarıklık, gözeneklerde genişleme, kırışıklıklar, ciltte gevşeme veya sarkma gibi farklı sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar cildin farklı tabakalarında gelişen değişikliklerden kaynaklanır. Bu sorunları tedavi edebilme ve gidermek için de cildin farklı tabakalarına etki edebilen yöntemler uygulamak gerekir.
  [​IMG]
  Acıbadem Sağlık Grubu Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nde kullanılan ve cilde üç boyutlu gençleştirme sağlayan sistem hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr. Yasemin SarayIn açıklaları şu şekilde;
  “Üç Boyutlu Cilt Gençleştirme Sistemi” yoğun vurulu ışık (IPL), Nd-YAG lazer ve Titan teknolojisini birleştiren bir sistemdir. Bu sistemde IPL ile “foto genesis”, Nd-YAG lazer ile “laser genesis” ve Titan ile “sıkılaştırma” işlemleri uygulanarak cildin renk, yapı ve elastikiyetinde önemli ölçüde iyileşme sağlanır.”

  Üç boyutlu cilt yenileme yönteminde üç ayrı ışık sistemi uygulanarak cildin epidermis, üst dermis ve derin dermis olarak adlandırılan üç tabakası tedavi edilir.


  Foto genesis
  Yoğun vurulu ışık sistemi kullanılarak uygulanan “foto genesis” işlemi derinin epidermis adı verilen en üst tabakasını etkiler. Bu ışık, melanin ve hemoglobin gibi hedef dokular tarafından emilir, emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşerek hedef dokuları tahrip eder. Böylece lekeler, kızarıklıklar ve ince damarsal genişlemeler tedavi edilir. Ciltteki renk farklılıkları ve düzensizlikler giderilir.

  Lazer genesis
  Nd-YAG lazer kullanılarak uygulanan bu işlem cildin üst dermis adı verilen tabakasını etkiler. Bu tabakada bulunan azalmış ve yapısı bozulmuş olan kollajen liflerinin yeniden çoğalmasını ve düzenli bir yapı oluşturmasını sağlar. Böylece genişlemiş gözenekler, derideki kalınlaşma, kabalaşma ve ince kırışıklıklar yok edilir.

  Titan yöntemi
  Güvenli bir kızıl ötesi ışık kaynağı kullanımı ile gevşemiş ve sarkmış cildi sıkılaştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu ışık cildin derin dermis olarak bilinen en alt tabakasını ısıtarak kollajen liflerin kısalıp kalınlaşmasını, uzun dönemde ise kollajenin yeniden yapılanmasını sağlar. Titan yönteminin en belirgin farkı direkt ve seçici olarakderinin gevşemesine ve sarkmasına neden olan en alt bölgede etkili olmasıdır. En önemli üstünlüğü ise, sıkılaşma etkisinin ilk uygulamadan hemen sonra görülebilmesidir. Olumlu etki yeniden kollajen yapımının başlaması ile uzun dönemde de artarak devam eder.

  Kimlere uygulanabilir

  Kahverengi lekeler, kızarıklık, ince damar genişlemeleri, geniş gözenekler, deride kalınlaşma ve kabalaşma, ince kırışıklıklar, deride gevşeme veya sarkma sorunu olan her hastaya uygulanabilir.

  Hangi bölgelere uygulanabilir

  Foto genesis ve lazer genesis en sık yüz, el üzerleri ve dekolte bölgesine uygulanır. Titan yönteminin en sık kullanıldığı bölgeler ise yüz, boyun ve özellikle yeni doğum yapmış kadınlarda karın bölgesidir. Ancak bu üç yöntem de deride sorun olan bütün vücut bölgelerine uygulanabilir.

  Ağrılı bir uygulama mıdır?

  Uygulamalar sırasında ağrı hissedilmez. Foto genesis uygulaması sırasında hafif bir batma hissi olabilir. Laser genesis işlemi deride hafif bir sıcaklık hissedilmesine neden olur. Titan uygulamasında ise daha belirgin bir ısınma hissi olur.

  Kaç seans tedavi gerekir?

  Her bir tedavi kişinin ihtiyacına göre hazırlanır, buna göre seans sayıları belirlenir.

  Herhangi bir yan etkisi var mıdır?

  Tedavi yapıldıktan sonra kızarıklık veya kabarıklık oluşabilir ve bir kaç saat sonra ortadan kalkar.

  Etkisi ne zaman görülür?

  Hemen tedaviden sonra görülebilen sonuçlar olduğu gibi, 2-4 hafta sonra başlayıp bir kaç ay boyunca gelişen sonuçlar da bulunmaktadır. Bu yapılan tedaviye göre değişiklik gösterir.
  Alıntı