3.boğaz köprüsü çevre yolları

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul 3.Boğaz Köprüsü Çevre Yolu


  [​IMG]

  3.boğaz köprüsü ile yapılacak çevre yolu bölümünün, Odayeri-Paşaköy-Poyrazköy-Garipçe kesimidir.Toplam uzunluğun, anayol ve buna bağlı bağlantı yolları olmak üzere 260 kilometredir.

  - Üçüncü Boğaz köprüsünü de içine alan Kuzey Marmara Otoyol Projesi, Adapazarı-Akyazı kavşağından başlayacak, Adapazarı’nın kuzeyinden devam edecek.
  - İzmit’in kuzeyinden, yeni inşa edilecek Gebze-İzmir otoyoluna bağlanacak.
  - TEM otoyolunun kuzeyinden, Ömerli- Sultanbeyli bölgesine ulaşacak.
  - Proje kapsamında inşa edilecek üçüncü köprüden Avrupa’ya geçecek. Hadımköy, Çatalca ve Silivri’yi izleyecek. TEM otoyolunun 4-5 kilometre kuzeyinden devam edecek. Kınalı üzerinden Tekirdağ’a bağlanacak.
  -Samsun-Sinop yolu sayesinde Karadeniz Sahil Yolu'nun 3. Boğaz Köprüsü'ne bağlanacak

  Kapıkule'den başlayarak; İstanbul, Gerede, Merzifon, Amasya, Erzincan, Erzurum ve Ağrı'dan geçerek Gürbulak Sınır Kapısında son bulan Türkiye'nin en uzun akslarından biri olan Kuzey Tetek güzergâhında çok yoğun bir çalışma olduğunu söyleyen Uraloğlu; "Bu güzergâh Avrupa'yı Doğu'ya ve Orta Doğu'ya bağlayan koridorlardan birisidir" dedi. Sinop-Ankara Yolu projesine de değinen; "Sinop-Ankara Yolu, Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım Bey'in yakından takip ettiği Kuzey-Güney akslarıdır. Bu proje sayesinde Sinop-Boyabat-Kargı güzergâhı ile Sinop ilini Kuzey Tetek güzergâhına bağlamış olacağız. Böylece Sinop'tan Ankara'ya yol yaklaşık 60 km daha kısalmış olacak. Bu projeyi 2011 yılında bitirmiş olacağız" dedi.