3 Aylık Bebekler Neler yapabilir?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 5 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. 3 aylık bebek neler yapabilir?  Bebek gelişimi tüm anneler için çok önemlidir.Gün ve gün bebeklerinin gelişimi hakkında herşeyi bilmek isteyen sevgili anneler için 3 aylık bir bebeğin neler yapabileceği konusunda kısa bir yazı paylaşıyoruz sizlerle.Sizinde bebeğiniz 3 aylık olmuş ise bakın bu aylarda bebeğinizde göreceğiniz farklı hareketler ve yapabildikleri şeyler..

  3-aylik-bebek-neler-yapar-.

  Konuşma ve seslere kıkırdayarak yanıt verebilir. Müzik ve insan sesi ile rahatlar, mutlu olur. Emerken bile ses duyunca emmeyi bırakıp dinlemeye çalışır. Sesin geldiği yere döner.Salyası artar, dudaklarını büzüp baloncuklar yapmaya başlar. Parmaklarını daha çok emer. Anne memesini emerken bile parmağını ağzına götürür.Yattığı yerden doğrulmaya ve dik oturmaya çabalar. Destekle oturabilir.

  Banyo yapıp üzerini değiştirirken “Elini uzat”, “Parmaklarını sayalım”, “Neredeymiş kızımın ayağı?” vs diyerek uzuvlarını tanıtın.Yaptığı hareketleri ödüllendirin.Eline değişik şekil ve sertliklerde farklı sesler çıkaran oyuncaklar tutuşturun. Bunları sallayıp kavramak, rengini, şeklini kıvamını vs algılamaya çalışmak onun zihni için uyarıcı olacaktır.

  Bebeğiniz artık hareketlenmeye başladı. Dönmeye çalışıyor, düşme tehlikesi belirdi. Yakında göz açıp kapayana kadar yürümeye başlayacak, ev kazaları tehlikesi artacak. Yavaş yavaş evde genel tedbirlerinizi almaya başlayabilirsiniz.

  Bebeğin ihtiyaçları, ev işleri: çamaşır, yemek, ütü, bulaşık, yemek, eşinizin beklentileri… Aklınız karman çorman değil mi? Önceliklerinizi belirleyin, sıraya koyun. Her şeyi tam yapamazsınız.Bebeğinizin günlük yaşam ritmini düzene sokmaya çalışın. Bebekler düzeni sever ve düzenli yaşamla rahatlar. Yani aynı saatte uyuyup aynı saatlerde beslenmeyi, banyoyu ve gezmeyi severler.