3. Ahmet Osmanlı İran İlişkileri

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 28 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. 3. Ahmet Dönemi İran İle İlişkiler  3. Ahmet Dönemi Dış Politikaları
  [​IMG]

  Sultan III. Ahmet'in padişahlığının ilk günleri, tamamen disiplinden çıkmış yeniçerileri yatıştırma gayretleri ile geçti. Ancak kendisini padişah yapan yeniçerilere karşı etkili olamadı. Sultan III. Ahmet'in sadrazamlığa getirdiği Çorlulu Ali Paşa, ona idari konularda yardımcı olmaya çalıştı, hazine için yeni düzenlemelerde bulundu ve Sultan III. Ahmet'e rakipleriyle mücadelesinde destek oldu.

  Sultan III. Ahmet zamanında Rusya ile olan ilişkilerde gerginlik yaşandı. Bunun sebebi Rusya'nın Orta Asya üzerinde yayılma siyaseti izlemesi, balkanlardaki toplumları Slavlaştırmaya çalışması, açık ve sıcak denizlere inmek istemesiydi.

  III. Ahmet ve I. Mahmut döneminde ilköğretim zorunlu hale getirilmiştir.


  3. Ahmet Dönemi Osmanlı-İran İlişkileri

  İrandaki Taht kavgalarından yararlanmak isteyen Osmanlı devleti;
  --Batıdakı kayıplarını dogudan telafı etmek,
  --Rusların kafkaslardan İsnmesını engellemek,
  --İrandaki sunni halka yardım etmek amacıyla İran'a girmiştir.
  Aynı emmellerle Rusyada İRan'a saldırınca Osmanlı ve Rusya arasında bır barıs ortamı dogmus ve 1724 İstanbul antlaşması imzalanmıştır. İran toprakları Osmanlı ve Rusya arasında paylaşılmıştır.
  --Bu antlaşma Osmanlı ve Rusya arasında İlk dostluk antlaşmasıdır
  --Taht değişikliğinden sonra İran Şah'ı İstanbul antlaşmasını tanımadıgını ilan etmesi üzerine savaşlar devam etmiş ve Ahmet paşa antlaşması(1732) İmzalanmıştır.
  --Barış ortamının tekrar bozulmasından sonra Savaslar kısa bır sure dah adevam etmiş ve tarıh'e ikinci Kasr-ı şirin antlaşması olarak gecen 'karden'' antlaşması 1746 yılında imzalanmıs ve bu barış ortamı günümüze kadar sürmüştür.