2B Arazilerinin Satışı-2B arazileri nasıl satılacak?

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 28 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  2B Arazileri kaç liradan satılacak
  2B arazilerinin satışı ne zaman başlıyor
  2-B arazileri; orman niteliğini kaybettiği için, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2B maddesi ile orman dışına çıkartılan alandır.
  2B Arazileri kaç liradan satılacak
  Arazilerin Satışı 500 Liradan Başlayacak
  Son yapılan açıklamaya göre; satışa çıkarılacak bu arazilerden 500 ila 2 bin lira arasında fiyat alınacak. Satışlar 36 ilde yapılacak. Bu satışlardan devletin 10-15 milyar elde etmesi bekleniyor. Fakat daha önce çıkan bazı yazılarda bu rakam 25 milyar dolar olacağı öngörülmüştü.
  2B arazileri nasıl satılacak?
  2B arazileriyle ilgili kanunun detaylarını NTV’de anlatan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, arazi bedellerinin yüzde 10’unun peşin alınacağını ve ödemede 5 yıl vade uygulanacağını söyledi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

  -Kentlerdeki 2B arazi bedelleri emlak vergisinin birkaç katı olacak.

  -Kırsaldaki 2B arazi bedelleri emlak vergisi üzerinden belirlenecek.

  -Bozuk yapılaşma olan yerler TOKİ’ye devredilecek. Kullanıcılar ve hak sahipleri hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek.

  2B Arazilerinin Satış Tarihi Ne Zaman ?

  2-B’ler konusunda Anayasa Mahkemesi’nden vize alan hükümet, bu arazilerin satışı için harekete geçiyor. Sözkonusu arazilerin satış yöntemine ilişkin yasal düzenleme yapılması gerektiği için, hükümetin yasa taslağı hazırlıklarını hızlandıracağı öğrenildi. 1 Ekim’de Meclis’in açılmasının ardından ilgili düzenleme Meclis gündemine getirilecek.

  Hükümet 2-B kapsamındaki arazileri öncelikle hak sahiplerine satacak. Sözkonusu arazilerin hak sahiplerine satışında 5 yıl taksit imkanı getirilmesi de planlanıyor. Türkiye çapında 473 bin hektar 2-B arazisi bulunuyor.