29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 21 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


  1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da Türk milletinin Atatürk’ün önderliğinde gelecek nesillerine miras olarak bıraktığı, ülkemizde cumhuriyetin ilan edilişinin yıldönümü olarak kutlanan milli bayramımızdır.

    29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi 1921 Anayasasında yaptığı değişiklikle, hükümet şeklini cumhuriyete dönüştürmüştür.Yine aynı gece, 101 pare top atılmak suretiyle Cumhuriyet’in kutlanması Meclisçe kararlaştırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin yani devletimizin kuruluş günü olduğu için, bugünü her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak milletçe kutlamaya devam ediyoruz.

    Cumhuriyet Bayramı da Türk milleti için son derece önemli, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıktığı milli bayramımızdır.Cumhuriyet Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve çağdaşlığının sembolüdür.Kurtuluş mücadelesi bitmiş, meclis kurulmuş ve yeni bir devlet kurulması gerekliydi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi, yönetim biçiminin Cumhuriyet olmasına karar verdi ve 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet Bayramı’nı sevinç içerisinde kutlamamız elbetteki Kurtuluş Savaşı’nı binlerce şehit vererek kazanan biz Türk milletinin en büyük hakkı olsa gerek.
    [​IMG]