27 Nisan E Muhtıra

'Haberler' forumunda KaRL_ tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. 27 Nisan 2010

  Bugün 27 Nisan, e-muhtıra Yıldönümü

  3 yıl geçti, Türkiye 27 Nisan e-muhtırasını unutmadı.
  O gün neler yaşandı?
  27 Nisan'a nasıl gelindi?


  [​IMG]

  Ahmet Necdet Sezer'in 2007 yılında görev süresinin sona ermesiyle birlikte Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü Çankaya'ya aday gösterdi.


  27 Nisan'da TBMM, Köşk seçimleri için toplandı. Oylama öncesinde eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Seçimin yapılabilmesi için Meclis'te 367 vekilin bulunması gerekir." tezini ortaya attı. Daha önceki hiçbir seçimde gündeme gelmeyen bu tezi sorgusuz kabul eden ilk parti CHP oldu ve oylamaya katılmayacağını açıkladı. Bunun üzerine kilit konumuna gelen DYP ve Anavatan da son anda Meclis'e girmekten vazgeçti.

  Muhalefetin katılmadığı ilk tur oylamada Gül, 357 oy aldı. Toplantı yeter sayısı 361'de kalınca CHP, konuyu aynı gün Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Ancak ne olduysa o gece yarısı oldu. Genelkurmay, internet sitesine 23.17'de koyduğu bildiri ile seçimlere müdahale etti. Tarihe 'e-muhtıra' olarak geçen açıklamada 'cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde laiklik karşıtı etkinliklerin vahim derecede arttığı' savunuldu. TSK'nın yasalarla kendisine düşen yetkileri kullanmaktan çekinmeyeceği belirtildi. Ajanslar bildiriyi 'acil' koduyla servis ederken durumdan vazife çıkaran Yüksek Mahkeme, 1 Mayıs'ta toplanarak CHP'nin isteği doğrultusunda karar verdi. İlk tur oylamayı iptal etti.

  Siyasi tarihimizde on yılda bir tekrarlanan kırılmaların devamı olan 27 Nisan bildirisi, aynen şöyle başlıyordu: "Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir." 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile Kutlu Doğum haftası etkinlikleri yapılması, aynı günde Kur'an okuma yarışması düzenlenmesi; Mardin, Gaziantep, Diyarbakır, Ankara, Denizli gibi illerde gerçekleştirilen etkinlikler 'devletin temel niteliklerini aşındırmaya yönelik' irticai anlayış olarak özetlenmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlanan bildiri şöyle sonlanıyordu: "Son günlerde cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişeyle izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, TSK bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur.(...) TSK, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusunda sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir."

  Meclis'in cumhurbaşkanını seçmeye çalıştığı günün gece yarısına doğru yayımlanan bildiri 357 oy alan tek aday Abdullah Gül'ün daha ikinci ve üçüncü turlara katılıp seçilmesini bile beklemeden bütün siyasi hesapları altüst etmişti. 27 Nisan bildirisine gerekçe olan süreç, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne kimin çıkacağı tartışmalarıyla başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün en güçlü adaylar olması muhalefet tarafından 'son kale'nin de düşeceği anlamına geliyordu. Ayrıca bu isimlerden herhangi birinin 'başkumandan' olması first lady'nin de başörtülü olması demekti. Bu durumun kabul edilemez olduğu, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 12 Nisan'da yaptığı, "Cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak" açıklamalarıyla da tırmandı.


  [​IMG]

  ORGENERAL KARADAYI: BEN İSTEDİM, MUMCU MECLİS'E GİRMEDİ

  Başbakan Erdoğan'ın Meclis oylamasına 3 gün kala 24 Nisan'da "Adayımız Abdullah Gül kardeşimdir." açıklamasının ardından Türkiye, hızlı bir siyasi sürece girdi. Diğer partilerden destek arayışına giren Abdullah Gül umduğunu bulamadı. CHP lideri Deniz Baykal'ın, "367'yi bulamazsanız konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz." demesiyle siyasi tansiyon yükseldi. Ahmet Necdet Sezer'in yerine yeni cumhurbaşkanının seçileceği 27 Nisan'da Anavatanlı bazı milletvekillerinin de katılımıyla AK Parti'nin 367 çoğunluğunu sağlayacağı düşünülüyordu. CHP oylamaya katılmayacağını açıklamıştı. DYP ve Anavatan ise renk vermedi. İki lider, oylamaya saatler kala girmeyeceklerini açıkladı. Dönemin Anavatan lideri Erkan Mumcu, 20 milletvekilini Balgat'taki parti binasında topladı. Hatta bir iddiaya göre katılmak isteyenler bile tehdit edilmiş ve binadan çıkmalarına izin verilmemişti. Geçtiğimiz aylarda internete düşen bir ses kaydında Mumcu'nun bu tavrının sebebi aydınlandı. Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı şunları söylüyordu: "Ben Erkan Mumcu'ya cumhurbaşkanlığı seçimine girme, dedim. Girmedi. Abdullah Gül olmadı, gaye oydu. Gül olmayınca seçime gidecekti. Fakat bu, 'cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istiyorum' dedi. Zaten teklifi (cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini kastediyor.) yapan pez...k kendisi. Bize hava yapmak için bunu teklif etti, AKP de üzerine atladı... Teşekkür ettim Sabih Kanadoğlu'na, gece konuştuk 45 dakika kadar. Valla kötü istikamete gidiyorlar, dedi. Ancak dedi bazı şeyler olabilir. Genelkurmay'ın düşünmesi lazım. Bu işi bir tek şey, Silahlı Kuvvetler temizler artık."

  TBMM'de 27 Nisan Cuma günü yapılan kritik oylamada AK Parti'nin tek adayı Gül 357 oy aldı. CHP akşam saatlerinde katılım sayısının 367'nin altında kaldığını, bu yüzden oylamanın geçersiz olduğunu savunarak Anayasa Mahkemesi'ne gitti.


  BÜYÜKANIT VE SEZER, BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN TELEFONLARINA ÇIKMADI

  27 Nisan gecesi saat 23.30 sularında ise Ankara'da olağanüstü bir hareketlilik yaşandı. Sabah Gazetesi muhabiri Metehan Demir'in, Habertürk Televizyonu'nda yaptığı açıklama ile Türkiye yeni bir 'müdahale' şekliyle tanıştı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde ilginç bir bildiri kaleme alınmıştı. e-bildirinin altında herhangi bir komutanın imzası yoktu. O günü yakından takip eden savunma muhabirlerine göre, karargahın rutin işi gibi kayda girmişti. Ankara'da sıcak saatlerin yaşanmasına sebep olan bildiri, gece 23.00'ten cumartesi günü hükümetin açıklama yaptığı 15.00'e kadar muhtıra olarak sunuldu kimi yayın kuruluşlarınca. Başbakan Erdoğan'ın, bazı gazetecilerin internet sitesine düşmeden öğrendikleri bildiri konusunda gecenin ilerleyen saatlerinde dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla aradığı da sonraki aylarda ortaya çıktı. Büyükanıt da Sezer de Başbakan'ın telefonlarına çıkmamıştı.

  BİLDİRİ METNİNİ KALEME ALAN DA TARTIŞILDI

  Gece yarısı gelen bildirinin zamanlaması kadar üslubu da tartışma konusu oldu. Bildiriyi yazanın asker olmadığı, akademisyen bir gazeteci olduğu çok konuşuldu. Metni kaleme alan konusunda köşe yazarları iz sürdü. Mehmet Barlas, "Muhtıra metni kötü bir köşe yazarı üslubuyla yazılmış gibi duruyor." derken, Nuh Gönültaş bu ismin 'Dışişleri bakanı' olmayı umduğunu belirterek diplomasi kökenli bir yazar olduğunun ipuçlarını verdi. Serdar Turgut da yazısında "Diyorum ki; eğer gerçekten bir gazeteciyse bu metni yazan, o mutlaka Milliyet Gazetesi'nin bir yazarıdır. Çünkü bir müdahale tehdidi metnini bile bu kadar ruhsuz ve lafı evirip çeviren, söyleyebilen bir yazar ancak Milliyet Gazetesi'nde olabilir dedim kendi kendime... Oradan değilse de mutlaka Oktay Ekşi'dir dedim." ancak bir süre sonra Serdar Turgut bu isimlerin hiçbirinin bu metni kaleme almış olamayacağını belirtti. Ekrem Dumanlı ise aranan yazarın bir dönem sağ cenahta gezinen, hatta sağcı bir partiden milletvekili adayı olan bir isim olduğunu ve bildiri yazılması esnasında Genelkurmay ile CHP lideri Deniz Baykal'ın evi arasında mekik dokuduğunu kaydetti. Ahmet Hakan da yaptığı araştırma sonucu bu ismin Hasan Ünal olabileceğini açıkça yazdı. Hasan Ünal dava açmakla tehdit edince de "Elinden geleni ardına koyma. İstersen Anayasa Mahkemesi'ne başvur. Belki 9'a 2 kazanırsın." ifadesini kullandı. Diğer yandan bildirinin gece yarısı ve imzasız girmesinin ne ifade ettiği de irdelendi. Yapılan yorumlarda, komuta kademesinde fikirbirliği olmadığı, hatta bildirinin Genelkurmay Başkanı'nın oluru alınmadan yayımlandığı iddia edildi.
    2. Cevap: 27 Nisan E Muhtıra

  Unutmamak unutturmamak bize düşen budur :f118: