25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri

'Etüt Merkezi' forumunda eftelya tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri dikkat!..Artık üniversiteler öğrencilerinin tedavi giderlerini karşılamayacak.1 Ocak 2012 tarihinden itibaren üniversite öğrencilerinin tedavi giderleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları tarafından karşılanmıyor.25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri için son 20 gün..

  1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası üniversite öğrencilerini fena vurdu.Eğer bir öğrencinin aile fertlerinden birinin sosyal güvencesi yoksa ya da öğrenci 25 yaşını doldurmuş ise ne yapacak?
  Bu durumda ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekecek.
  Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler,genel sağlık sigortalılıklarını kendileri kazandıkları için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Onlar istedikleri şekilde sağlık kurumlarından hizmet almaya devam edebilirler.
  25 yaşın altında olanlar öğrenci belgesi ibraz etmek suretiyle anne, baba veya eşinin sağlık güvencesinden yararlanabilecekler.

  Herhangi bir işte çalışmayan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler, anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilecek. Bunun için öğrenci belgesini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine teslim etmesi yeterli olacak.

  Sosyal güvencesi olmayan kişiler ile öğrencilerin başvurmaları gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine ise sydgm.gov.tr web sayfasından ulaşılabilir.


  hurriyet