24 yıl önce bugün

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 26 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. 24 yıl önce bugün

  24 yıl önce bugün Ukrayna'nın Çernobil bölgesinde, Çernobil Nükleer Enerji Santralinin , 4 numaralı reaktörü,saatler gece yarısını geçtiğinde 26 Nisan 1986'da yerel saatle 01.23'te patladı.Dünyanın en büyük nükleer kazası yaşandı.
  [​IMG]

  Yaklaşık olarak İtalya'nın yarısı büyüklüğündeki alana radyasyon yayıldı.

  Yüz binlerce kişinin yerlerinden olmasına ve Avrupa'nın en verimli tarım alanlarının harap olmasına yol açan nükleer felakette, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya'nın Hiroşima kentine attığı atom bombasından bile 400 kat fazla radyasyon yayılmıştı.

  Yayılan radyasyonun insan sağlığı üzerine etkileri yıllarca sürer ve hala tartışılırken, felaketin ardından binlerce kişi tiroit kanseri olmuş ve yaklaşık 9 bin 300 kişi büyük olasılıkla radyasyonun yol açtığı kanser hastalıklarından ölmüştü.

  Çernobil nükleer santralı 2000 yılında kapandı.

  [​IMG]

  Ukraynada, 18 bin kilometrekarelik tarım arazisi radyasyon zehirlenmesinden kullanılamaz hale geldi, ancak en büyük darbeyi ormanlar aldı. Ağaçların yüzde 40ı, toplamda 35 bin kilometrekare.

  Ukrayna hükümetine göre, 3,5 milyon insan için durum böyle. Rusyada 2,7 milyon insanın yaşadığı 19 bölge etkilendi, ve Beyaz Rusyada ülke yüzölçümünün bir çeyreği Çernobilden gelen nükleer serpintinin üçte ikilik kısmına maruz kaldı. O dönemde bölgede 2,2 milyon insan yaşıyordu, ancak bu rakam günümüzde 1,5 milyona indi.

  [​IMG]


  Ukrayna'nın Çernobil bölgesinde, Çernobil Nükleer Enerji Santrali çalışanları için kurulmuş olan Pripyat şehrinde halen hayat yok.

  Çernobil Nükleer Enerji Santrali'nde çalışanlar ile ailelerinden oluşan yaklaşık 50 bin kişinin facianın ardından evlerini terk ederek kaçtığı Pripyat şehri, sessizliğini halen korurken, yerleşim merkezinde 24 yıldan bu yana hayat yok.

  Faciadan sonra, her şeyini bırakıp evlerini terk eden Nükleer Enerji Santrali çalışanları ve ailelerine başkent Kiev'de yaşamaları için daireler verildi.

  1970 yılında Nükleer Santral çalışanları için kurulan Pripyat şehri, birçok bilgisayar oyununa konu olmuş, belgesellerde gösterilmiş ve özellikle 2008 yılındaki History Channel'in çektiği "İnsanlıktan Sonraki Yaşam" adlı belgesele konu olarak önemli bir role sahip olmuştu.

  Kaza sonrasında tüm eşyalarını evlerinde bırakarak bölgeyi terk eden nükleer enerji santrali çalışanlarının, olay sonrasında meydana gelen ölümler ve yüksek dozdaki radyasyon sebebiyle evlerine geri dönemeyeceklerini anlayınca özel izinle evlerine ve çalışma yerlerine, özel hazırlanmış maskeli kıyafetlerle bazı eşyalarını geri almak için dönmüştü.

  Hükümetin kazadan geriye kalanlara sağladığı yeni yaşam yerlerindeki evlerine eşya alacak durumda olmadıkları için geri dönen Pripyat şehri sakinleri, halen başkent Kiev'de yaşamlarını emekli olarak sürdürüyor.

  Çernobil Haber Ajansı yetkililerinden Yura Tatarchuk, "Yaşanan felaketin ardından hızla boşaltılan Pripyat şehrinden bugün geriye kalanlar yıkık dökük binalar. Pripyat, yollarından ağaçlar, değişik bitkiler çıkan terk edilmiş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Felaketin üzerinden tam 24 yıl geçti fakat izleri hala sürüyor. Radyasyon oranı hala yüksek fakat önemli ölçüde zarar verecek dozda değil. Şu anda bulunduğumuz yer Çernobil Nükleer Enerji ve Elektrik Santralinde yasayanlar için kurulan fakat kazadan sonra hayalet şehir olarak adlandırılan Pripyat şehri. Kazadan önce 50 bin nüfusu olan bu şehirde şu an hiç kimse yaşamamaktadır. Santralin dördüncü bloğunda yaşanan felaketten büyük zarar gören Pripyat şehri, santralden 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şehir 1970 yılında sadece santral çalışanları için özel olarak kurulmuştur. Burada normal bir şehirde olması gereken her şey vardır. Sinema, Okul, Kütüphane, Oyun Parkları, Otel restoranlar ve yerleşim yerleri" diyor.

  superonline