23 Nisanın tarihi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. 23 Nisan'ın tarihi
  23 Nisanın tarihi önemi


  [​IMG]

  23 Nisan 1920 yılında TBMM'nin ( Türkiye Büyük Millet Meclisi) açıldığı günün yıldönümü olarak kutlanmaya başlanan ulusal bayram 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram ıdır. Bu günün neden çocuk bayramı olarak kutlanıldığını ise şöyle açıklamak mümkündür.
  "1930’lu yıllarda Çocuk Esirgeme Kurumu’nun gelenekselleştirdiği “Çocuk Haftası”nın ( 23 Nisan – 1 Mayıs) başlangıcının da bu bayramla aynı güne rastlaması sebebiyle “Milli Hakimiyet Bayramı” ile Çocuk Bayramı aynı gün kutlanmaya başlamıştır. 27 Mayıs 1935’te bu gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanılmaya başlanmıştır. 1979′un, UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle de bu bayram, uluslararası nitelik kazanmıştır."

  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek ulusal bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl düzenlenmektedir.
   


Yükleniyor...