23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Tarihi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Aysell tarafından 22 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tarihi

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilgi  23 Nisan 1920 tarihinde, Türk Milletinin iradesini temsil eden 1. Büyük Millet Meclisinin açılmış ve Türk halkı egemenliğini ilan etmiştir.

  Atatürk, 23 Nisan 1924′te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979′da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiyedir.

  Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
  Büyük Önder Atatürkün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir.

  Alıntı