23 nisan ile ilgili kompazisyon

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Blizzard tarafından 10 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ulu Önder Atatürkün çocuklara en büyük armağanı

  Belki de çocukları kendi çocukluğunu yaşayamadığı için çok önemserdi. Bunun en büyük örneği bana göre küçük Ömer di. Ulu önder Atatürk onu karıncalara yuvalarına daha kolay bir şekilde ulaşabilsinler diye köprü yaparken görmüştü. Ondan öyle etkilenmişti ki bütün gününü küçük Ömeri dinleyerek geçirmişti.

  O gün çok önemli bir gündü Ulu Önder için. Fakat önemli işleri olmasına rağmen çok etkilendiği Ömerciğin yanında kalmayı tercih etmişti. Ben de bu hikayeyi okuduğum zaman çok etkilenmiştim. Ulu Önder şu an belki yaşasaydı eminim ki bizler için gençler için daha birçok güzel işe imzasını atardı. Ben kendi adıma böyle bir Cumhuriyet yönetiminde doğup büyüyüp yetiştiğim için kendimle ve Ulu Önder Atatürkün bizlere verdiği imkanlarla gurur duyuyorum. Bizlere biz olduğumuzu hatırlatan bu bayramı “Egemenlik çağdaşlık güvenirlik ve “özgürlük adına yine bize armağan eden Atamızı saygıyla anıyorum. Çevremde masum sessiz ve kimsesiz çocuklar görüyorum. Bir an için kendimi onların yerine koyuyorum ve kendimi bomboş bir kuyu gibi hissediyorum ne kadar acı. Bu kelimeleri satırlara dökerken bile ürperiyorum. İşte bu çocuklar bizim toplumumuzun çocukları. Çoğumuzun kardeşi çoğumuzun abisi çoğumuzun ise ablası. Düşünüyorum da neden onları çaresiz bırakıyoruz neden kimsesizler niçin yalnızlar? Çok zor değil mi? Sizlere sesleniyorum büyüklerim: Atamın armağan ettiği bu bayramı böyle mi kutlamalıyız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Haz 2014
 2. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!

  Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde varsayılan bir sloganı olmadığı için T.C.'nin sloganı bu cümle olarak kabul edilir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk kurduğu cumhuriyetin halk egemenliğine dayalı olduğunu bilerek ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin değer misyon ve vizyonlarına uyan bu cümlenin slogan olarak kabul edilmesi bu yüzdendir.
  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
  Ulusal egemenlik nedir?
  Egemenlik buyruğunu yürütmek demektir. Buyruğunu yürütme gücü bir kişide bir grupta ya da milletin elinde olabilir. Eğer bir kişi ya da grup dilediği gibi yürütme gücünü kullanıyorsa toplumun görevi de sadece kendinden istenilen yerine getirmekten ibarettir. Çünkü istemediğini belirtemez düşüncesini açıklayamaz eleştiremez. Bunları yapmaya hakkı yoktur.
  Türk Milletinin egemenliği23 nisan 23 nisan ile ilgili yazılar 23 nisan ile ilgili şiirler 23 nisan yazıları 23 nisan şiirleri egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ulusal egemenlik nedir yani buyurma gücü yüzyıllardan beri sultanlar tarafından alınmış ve kullanılmıştır. Sultanlar diledikleri gibi davranmışlar; ağızlarından çıkan her söz bir yasa sayılmıştır. Padişah buyruğu ve baskısı yüzyıllarca milletin üzerinde sürüp gitmiştir. Avrupa'nın ilerlemesine ayak uydurulamamış geri kalınmıştır.
  Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devletinin yöneticileri çok ağır koşullu Mondros Silah Bırakma anlaşması (Mondros ateşkes antlaşması) imzalamışlardı. Dev gemileriyle Çanakkale Boğazı'nı aşamayan düşman elini kolunu sallaya sallaya İstanbul önüne gelmiş ve bir süre sonra da Başkenti işgal etmiştir. Yöneticiler kurtuluş için bir şey yapmamışlar; ordularımızın dağılmasına silahların alınmasına kentlerin ve fabrikaların işgal edilmesine ses çıkarmamışlardır. Daha da kötüsü padişah ve yandaşları düşman ile çıkarcılar ile gericiler ile iş yapmış; yurdumuzu düşman çizmesinden milletimizi tutsaklıktan kurtarmak için çalışan Atatürk'ü hainlikle suçlamışlardır. Oysa:
  Vatan tehlikedeydi; Atatürk karar verdi:
  Vatanı kurtaracak yine millettir dedi.
  Ankara'da bir meclis toplayıp kurmak için
  Günlerce haftalarca çalıştı için için.
  Atatürk Amasya Genelgesi'yle Sivas'ta bir kongre toplanması için çağrıda bulunmuştur. Daha sonra da Erzurum Kongresi'ne katılmış bir önder olarak ortaya çıkmış ve "milletin gücü Milli istek egemen olacaktır" Düşüncesini benimsetmiştir.
  Sivas Kongresinde aynı kararlar benimsenmiş bir temsil kurulu seçilmiş Atatürk bu kurulun başkanı olarak temsil kurulunu Ankara'ya taşımıştır. Göstermelik olarak toplanan Osmanlı Meclisi 16 Mart'ta işgalciler tarafından basılmış ve dağıtılmıştır. Sömürücüler meclisin milli antı benimsemesine bile dayanamamışlardır. Bunun üzerine doğuşundan ve yaratılışından özgürlükçü ve demokrat olan milletimiz Atatürk'ün başkanlığında egemenliğini kullanmak için ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni topladı 1920 gün 23 Nisan O günden beri milletimiz egemenliğini kendi seçtiği temsilciler eliyle kullanmaktadır. 23 Nisan bu nedenle bir bayramdır. Bu nedenle kutlanmaktadır. Bu mutlu gün hepimize kutlu olsun.

  Alıntıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Haz 2014